Κεντρική Basket League ΑΕΚ Ολυμπιακός – ΑΕΚ 83-88

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 83-88

aek 1

Βασίλισσα ξανά!!!!
Η ΑΕΚ ύστερα από αρκετά χρόνια στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος 2018, καθώς επικράτησε στον τελικό της διοργάνωσης του Ολυμπιακού με 88-83. Η Ένωση πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έκανε την έκπληξη και κατέκτησε το τρόπαιο. Κορυφαίος για τη Βασίλισσα ήταν ο Μάνι Χάρις με 17 πόντους.

Στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο (7-7). Σ΄εκείνο το σημείο η ΑΕΚ κατάφερε με δίποντο του Τζέιμς και τρίποντο του Λαρεντζάκη να ξεφύγει με πέντε (7-12). Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε και με δικό του σερί 5-0 έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (12-12) και μάλιστα με βολές του Γιώργου Πρίντεζη πέρασε και μπροστά (14-12).

Οι άμυνες των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν και οι καλύτερες και γι αυτό και το σκορ ήταν αρκετά υψηλό. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ, Κέβιν Πάντερ, με το που μπήκε στο παρκέ έκανε τη διαφορά και με 2 τρίποντα έβαλε την Ένωση μπροστά στο σκορ (23-26).

AEK συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην αρχή της δεύτερης περιόδου και με καλάθι του Χάρις προηγήθηκε με 30-25. O Ολυμπιακός μείωσε με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη (28-30), αλλά η ΑΕΚ με σερί 6-0 ξέφυγε με 8 πόντους (28-36). Η ομάδα του Πειραιά, όμως, επέστρεψε πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με σερί 6-0 μείωσαν σε 43-42, ενώ ο Καββαδάς 1” πριν το τέλος έγραψε το 45-42, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με βολές του Νίκολα Μιλουτίνοφ και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη ισοφάρισε το ματς (47-47). Οι “ερυθρόλευκοι”, όμως δεν μπορούσαν να περάσουν μπροστά, καθώς έκαναν αρκετά λάθη (51-53).

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εκπληκτικός στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο έφτασε τους 20 πόντους και ισοφάρισε εκ νέου το ματς (57-57). Οι “ερυθρόλευκοι” ύστερα από αρκετή ώρα κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Νίκολα Μιλουτίνοφ (61-60). Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο απάντησε με δικό της σερί 4-0 και ανέκτησε τα ηνία του σκορ (61-64).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 7 με καλάθι του Χάρις (65-72). O Ολυμπιακός “ξύπνησε” και με σερί 5-0 μείωσε στους 2 (70-72). Η Ένωση, όμως, δεν άφησε τους “ερυθρόλευκους” να περάσουν μπροστά και μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν με έξι (71-77).

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με τρίποντο μείωσε 77-74, αλλά ο Ντελρόι Τζέιμς απάντησε και έστειλε ξανά τη διαφορά στους έξι (74-80). H AEK διατήρησε προβάδισμα επτά πόντων (76-83) μέχρι και 3΄πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστεί τον Ιωάννη Παπαπέτρου κατάφερε και πάλι να πλησιάσει στους 2 (81-83).

Ο Μάνι Χάρις με 1/2 βολές έκανε το 81-84, ενώ ο Στρέλνιεκς και αυτός με 1/2 βολές μείωσε σε 84-82. Ο Παπαπέτρου στο τρανζίνσιον δεν κατάφερε να σκοράρει με λέι απ και ο Μάνι Χάρις με δίποντο έκανε το 86-82 13” πριν τη λήξη. Ο Στρέλνιεκς 10” πριν το τέλος κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές μείωσε σε 86-83.

Οχτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Ντελρόι Τζέιμς με βολές έκανε το 88-83, το οποίο ήταν και τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-45, 63-65, 83-88
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 20 (3τρ., 9ασ.), Μιλουτίνοφ 17 (8ρ.), Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), ΜακΛίν 10, Παπαπέτρου 5, Στρέλνιεκς 14 (2), Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (1), Γκριν 6, (5 ριμπάουντ,7 ασίστ). Χάρις 17, Λαρεντζάκης 6 (2), Χάντερ 15, Πάντερ 14 (2), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Άτιτς, Μαυροειδής 4, Καββαδάς 4.