Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Ουνικάχα Μάλαγα 79-77

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ουνικάχα Μάλαγα 79-77

kevin pangos zalgiris kaunas malaga

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ουνικάχα Μάλαγα με 79-77 για τη δέκατη έβδομη αγωνιστική της διοργάνωσης. Ήρωας για τους γηπεδούχους ήταν ο Ουλανόβας, ο οποίος στην τελευταία φάση έκοψε τον ΜακΚάλουμ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Ουνικάχα Μάλαγα να έχει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (17-19). Στο δεύτερο ήταν ακόμη καλύτερη η ισπανική ομάδα και στο ημίχρονο κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων (32-40).

Στο δεύτερο, όμως, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Η Ζαλγκίρις έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι στο -3 (52-55), ενώ στην τελευταία περίοδο πέρασε μπροστά με 66-64. Η Μάλαγα δεν τα παράτησε και με καλάθι του Βατσίνσκι 18” πριν το τέλος μείωσε στον ένα πόντο (76-75).

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο ΜακΚάλουμ έκανε το ντράιβ, δέχτηκε όμως το λέι απ από τον Ουλανόβας και έχασε την ευκαιρία να στείλε το ματς στην παράταση (79-77).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-40, 52-55, 79-77

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4 (6 ριμπάουντ), Πάνγκος 16 (2), Τουπάν 2, Ούντριχ 6, Γιανκούνας 14 (9 ριμπάουντ), Μιλάκνις 8 (2/7 τρίποντα), Μίτσιτς 3, Ουάιτ 11 (6 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (1).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 5 (0/6 σουτ, 5/6 βολές), Ντίαθ 3 (1), Σαλίν, Ντίεθ 10 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 11 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Σερμαντίνι 8, Βατσίνσκι 14 (3), Όγκουστιν 12 (6/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σουάρεθ 6 (2 τρίποντα, 6 ασίστ).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/4)

Τα φώτα σε ΟΑΚΑ και Βιτόρια Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (1…