Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Τζιρόνα 65-60

Ολυμπιακός – Τζιρόνα 65-60

olympiakos

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στη μάχη με τη Τζιρόνα για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup. Το σύνολο του Κώστα Μίσσα επικράτησε εντός έδρας της ισπανικής ομάδας με 65-60 και την επόμενη Πέμπτη θα προσπαθήσει να “κλειδώσει” την πρόκριση στην Ισπανία.

Κορυφαία για τις “ερυθρόλευκες” ήταν η Μακόλεϊ (15π., 6ριμπ.), με τις Καλτσίδου (14π.) και Μάλτση (13π., 5 ριμπ., 3 ασίστ και 3 κλεψ.) να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, προηγήθηκε με 18-7 στο 8‘ κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 31-24. Η τρίτη περίοδος άνηκε στην Τζιρόνα, η οποία βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήρε το προβάδισμα (41-46 στο 30′). Στην τέταρτη περίοδο, η Μάλτση παρέα με την Καλτσίδου βγήκαν μπροστά, έφεραν τούμπα την αναμέτρηση, με την Μακόλεϊ να σφραγίζει με τρίποντο (63-58) τη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 31-24, 41-46, 65-60.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μάζιτς 6 (5 ριμπ.), Σταμάτη, Χατζηνικολάου 8 (6 ριμπ.), Μάλτση 13 (5 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κλεψ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου, Άντερσον 7, Μακόλεϊ 15 (6 ριμπ.), Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 14.
ΤΖΙΡΟΝΑ: Μαρτίνεθ 2 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Μεντί 12 (8 ριμπ.), Μπουχ, Τραορέ 5 (4 ριμπ.), Κόντε Αλκολάδο, Αλμινάιτε 3 (7 ριμπ.), Ρομέο 22 (5 ασίστ), Έβανς 6 (3 ριμπ., 4 ασίστ), Γκόμες Κολιάδο 10 (7 ριμπ.), Ρόιγκ Σολέ.