Κεντρική Διεθνή Μπάνβιτ – ΑΕΚ 78-71

Μπάνβιτ – ΑΕΚ 78-71

banvit aek

Η ΑΕΚ ήθελε τη νίκη στην κρίσιμη αναμέτρηση απέναντι στην Μπάνβιτ, όμως ο Ράουτινς είχε διαφορετική άποψη και με 23 πόντους οδήγησε τους Τούρκους στη νίκη με 78-71, για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League. Η ομάδα του Σάκοτα είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό αφού οι υπόλοιποι δεν προσέφεραν τα αναμενόμενα επιθετικά.

Οι “κιτρινόμαυροι” δεν εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι στα πρώτα λεπτά και τα λάθη διαδέχθηκαν το ένα το άλλο, με τους γηπεδούχους να τα εκμεταλλεύονται και να φτάνουν στο 9-5, χάρη στο καλάθι του Τόμας. Οι Τούρκοι έκαναν ότι ήθελαν κάτω από τις δύο ρακέτες και έφτασαν πολύ γρήγορα στα 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ράουτινς με τρίποντο έκανε το 18-7, στο 7′. Η “Ένωση” βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να φτάσει σε καλάθι. μετά από αρκετή ώρα, με το σουτ τριών πόντων από τον Χάρις για το 18-10, ενώ ο Τόμας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 21-10, στο 9′. Τα τρίποντα είχαν την τιμητική τους και ο Ράουτινς με ένα τέτοιο διαμόρφωσε το 24-13, για την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αρκετά βελτιωμένοι και με συνεχόμενα καλάθια του Σάκοτα μείωσαν σε 28-19, στο 14′. Η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της αμυντικά και με μπροστάρη τον αρχηγό της έφτασε στο -3 (33-30), ενώ ο Τέιλορ απάντησε άμεσα για το 35-30 που έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα των 5 πόντων (39-34). Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου ο Χάρις με λέι απ έκανε το 41-36 και έτσι οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει, όμως σε κάθε τέτοια περίπτωση οι παίκτες της Μπάνβιτ είχαν τις απαντήσεις, όπως με τα τρίποντα του Ράουτινς που έκαναν το 49-38, ενώ ο Τζέιμς με τον ίδιο τρόπο σκόραρε για το 49-41, στο 23′. Ο Καββαδάς στα πρώτα λεπτά συμμετοχής του έδειξε πως οι “κιτρινόμαυροι” μπορούν να ακουμπήσουν την μπάλα πάνω του και ο ίδιος με δύο προσωπικά καλάθια μείωσε σε 51-45. Ο Καναδός γκαρντ των γηπεδούχων ήταν τρομερός και συνέχιζε να σκοράρει με τρίποντα, ενώ η “Ένωση” βρήκε λύσεις και με συνεχόμενες βολές μείωσε σε 57-56, χάρη στον Σάκοτα, στο 29′. O Τόμας με τρίποντο έκανε το 61-56 στην τελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι φάνηκε πιο ισορροπημένο στα τελευταία 10′, όμως με την έναρξη του τελευταίου κομματιού του αγώνα αυτό άλλαξε. Οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις στην πίεση της ΑΕΚ και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της για να κάνουν το 67-58, με τον Τόμας, στο 34′. Ο Ράουτινς συνέχιζε την τρομερή εμφάνιση και με πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο για το 72-62, ενώ οι Σάκοτα και Χάρις σκόραραν για το 74-66, 3 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και ο Ράουτινς με 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-71.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ράουτινς και Τέιλορ με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Χάρις και Σάκοτα με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-36, 61-56, 78-71.
ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Τόμας 18 (8/12 σουτ), Κούλιγκ 3 (1/4 βολές, 1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γκετσίμ 4, Σενέλ 3, Βίντμαρ 7 (7 ριμπάουντ), Ράουτινς 23 (7/8 τρίποντα), Ουντσέλ 1, Τέιλορ 19 (7/10 σουτ, 5 ασίστ), Καλοϊάρο.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου, Τζέιμς 10, Γκριν 13 (5 ασίστ), Χάρις 15, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 13, Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 2, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 4.