Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ουνικάχα Μάλαγα 82-71

Παναθηναϊκός – Ουνικάχα Μάλαγα 82-71

kalathis malaga pao

Την πέμπτη σερί νίκη του στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε εντός έδρας της Ουνικάχα Μάλαγα με 82-71, για τη 10η αγωνιστική της διοργάνωσης, ανεβαίνοντας στο 7-3 και παραμένοντας στην τρίτη θέση της κατάταξης. Οι “πράσινοι” είναι  η μοναδική ομάδα της φετινής Ευρωλίγκας, η οποία είναι αήττητη στην έδρα της.

Το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση του, το αντίθετο μάλιστα. Οι “πράσινοι” ήταν κακοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δίνοντας δικαιώματα στην Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία διεκδίκησε το διπλό μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ένα σερί 11-0 στα μέσα του τελευταίου δεκάλεπτου ήταν αρκετό για το “τριφύλλι” για να φτάσει στη νίκη. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι συνήθεις ύποπτοι Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθης.

Το τρομερό δίδυμο του Παναθηναϊκού έβγαλε και πάλι τα κάστανα από τη φωτιά. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ μέτρησε 16 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ είχε 17 πόντους κι 11 ριμπάουντ.

Η Ουνικάχα Μάλαγα μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-4, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους. Με το σκορ στο 9-9, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6-0 και ξέφυγαν με 15-9, με τον Γκιστ να είναι μία ομάδα μόνος του σ’ εκείνο το χρονικό σημείο. Οι Ισπανοί, πάντως, βρήκαν τον τρόπο να ψαλιδίσουν τη διαφορά (16-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μούσλι να κάνει… ζημιά στο ζωγραφιστό.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 21-15 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο και πάλι δεν μπόρεσε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά κι όχι μόνο αυτό. Με τον Μιλοσάβλιεβιτς να παίρνει… φωτιά, οι Ισπανοί πήραν κεφάλι στο σκορ (28-31 στο 27′), καταφέρνοντας να διατηρήσουν το προβάδισμα τους (32-35) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Να σημειωθεί ότι ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε όλους τους παίκτες στο παρκέ στο πρώτο μέρος, ανοίγοντας το ροτέισον, δίχως να καταφέρει να πάρει κάτι ιδιαίτερο από αυτούς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σκιά του εαυτού του στο πρώτο ημίχρονο, με τα πράγματα να χειροτερεύουν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν η Μάλαγα προηγήθηκε με επτά πόντους (34-41 στο 22′). Η αντίδραση του “τριφυλλιού” ήταν πάντως άμεση. Ο Καλάθης βγήκε μπροστά και με σερί 10-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 44-41 στο 25′. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν και με 50-45, αλλά και πάλι οι Ισπανοί βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Με σερί 6-0, η Μάλαγα ανέκτησε το προβάδισμα 50-51, με τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (54-54).

Με τρίποντο του Καλάθη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 57-54 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο ο Σουάρεθ με τρίποντο και φάουλ έδωσε και πάλι το προβάδισμα (57-58) στη Μάλαγα. Ο Ισπανός φόργουοντ  αποβλήθηκε στη συνέχεια του αγώνα, με τον Γκάμπριελ να τον κερδίζει κατά κράτος στις προσωπικές μονομαχίες. Ακολούθησε ένα σερί 11-0 (68-58 στο 34′) από τον Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστές τους Παππά και Ρίβερς. Η Μάλαγα προσπάθησε να αντιδράσει και να επιστρέψει εκ νέου στο παιχνίδι, ωστόσο τα τρίποντα του “τριφυλλιού” δεν την άφησαν. Παππάς, Γκάμπριελ και Ρίβερς βρήκαν το στόχο από την περιφέρεια, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη για τους “πράσινους”, οι οποίοι έπαιξαν με τη φωτιά, πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-35, 54-54, 82-71.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 7 (1/3 δίποντα, 1/3  τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Παππάς 11 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ντένμον, Γκιστ 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1/1 τρίποντο, 2 ασίστ), Γκάμπριελ 4, Ογκαστ 2, Λοτζέσκι 7 (2/3 τρίποντα), Καλάθης 16 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Αντετοκούνμπο.
ΜΑΛΑΓΑ: Μακάλουμ 8, Ντίαζ 3, Σαλίν, Ντίεζ 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 16 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Μπρουκς (0/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Ογκουστιν 9 (3/ δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σουάρεθ 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Μούσλι 6.

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…