Κεντρική Basket League Λαύριο Megabolt Λαύριο: Ουσία και θέαμα

Λαύριο: Ουσία και θέαμα

lavrio1

Μετά τη μεγάλη νίκη του (τέταρτη σερί στο πρωτάθλημα) επί της ΑΕΚ, το Λαύριο φιγουράρει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-2, πίσω από Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και Προμηθέα, γεγονός που είναι απολύτως φυσιολογικό, μιας και πρόκειται για μία ομάδα που παίζει σωστό, εντυπωσιακό και συνάμα, ουσιώδες μπάσκετ. Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη χει στο ρόστερ του παίχτες, οι οποίοι μπορούν να βγουν μπροστά και αυτό αποδείχτηκε και στο ματς με την ΑΕΚ.

Οι Ουίγκινς και Μουρ, πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση απέναντι στους “κιτρινόμαυρους”, σημειώνοντας συνολικά 38 πόντους (18 και 20 αντίστοιχα), σκοτώνοντας την άμυνα της ΑΕΚ κυρίως στις σετ επιθέσεις.

Φυσικά, τα εύσημα ανήκουν στον coach Σερέλη, αφού έδειξε πως έχει τον τρόπο να “φρενάρει” τον ενθουσιασμό των παιχτών του στα κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού, βάζοντας τους ως προτεραιότητα την υπομονή. Έτσι κατάφερε το Λαύριο να πετύχει μια πολύ μεγάλη νίκη, να πλασαριστεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και να ρίξει την ΑΕΚ στη πέμπτη.

Αναμφίβολα, το Λαύριο είναι μια ομάδα με αρχή, μέση και τέλος που έχει πολλά πράγματα να μας δείξει στη συνέχεια.