Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Εφές Αναντολού 100-81

Ερυθρός Αστέρας – Εφές Αναντολού 100-81

erithros

Τη δεύτερη σερί νίκη του και τέταρτη συνολικά στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας. Με τη ψυχολογία στα ύψη από το επικό διπλό στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, οι Σέρβοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίστασης στην Εφές Αναντολού, συντρίβοντας τους Τούρκους με 100-81 στο Βελιγράδι, για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ανώτεροι εξαρχής, είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό  και πατώντας τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, “καθάρισαν” με άνεση το σύνολο του Περάσοβιτς. Κλειδί της νίκης για τους Σέρβους ήταν το περιφερειακό σουτ τους, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν στα 14 από τα 28 τρίποντα (50% ευστοχία) που επιχείρησαν. Από την πλευρά τους, οι Τούρκοι έκαναν 15 λάθη, χάνοντας το μυαλό τους στο δεύτερο μέρος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν. Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού ήταν “καυτός”, διαλύοντας την άμυνα της Εφές Αναντολού. Σημείωσε 29 πόντους με 4/7 τρίποντα κι έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα, μιας και οι 19 πόντοι που έχει πετύχει με την “ερυθρόλευκη” φανέλα κόντρα στη Μακάμπι ήταν η μέχρι πρότινος καλύτερη επίδοση του. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Ντάνστον με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-33, 50-44, 74-62, 100-81
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 10 (2), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς 5 (1), Άντιτς 5 (1), Ντόμπριτς 10 (2), Φελντέιν 29 (4), Γιάνκοβιτς 6, Ρότσεστι 11 (3), Λεσόρ 9 (9 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 9 (1).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λίντο 7, ΜακΚόλουμ 8, Μπράουν 6, Μπατούκ, Άνταμς 12 (2), Στίματς 12 (8 ριμπάουντ), Μούριτς, Ντράγκιτς 14 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντάνστον 16 (2), Σιμόν 6.