Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ουνικάχα Μάλαγα 83-90

Μπαρτσελόνα – Ουνικάχα Μάλαγα 83-90

barcelona malaga

Η Μπαρτσελόνα δείχνει ανήμπορη να συνέλθει και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και η Μάλαγα το εκμεταλλεύτηκε για να φύγει με το “διπλό” με 90-83, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι δύο “μονομάχοι” ξεκίνησαν ισορροπημένα το παιχνίδι και ο Σάντερς με 4 πόντους έκανε το 13-12, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με 21-15, με τον Μπρουκς. Οι παίκτες του Αλόνσο κατάφεραν να πάρουν τα ηνία και να μειώσουν σε 26-24, με τον Κλαβέρ, στο 10′. Στη δεύτερη περίοδο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους “μπλαουγκράνα” να καταφέρνουν να ξεφύγουν με 41-35, χάρη στους σερί πόντους του Ερτέλ. Οι Ανδαλουσιανοί μπήκαν ξανά στην αναμέτρηση και με καλάθι του ΜακΚάλουμ μείωσαν σε 45-44, στο 20′.

H ισπανική μονομαχία κρατούσε καλά στα επόμενα λεπτά και οι δύο ομάδες προσπερνούσαν συνεχώς η μία την άλλη στο σκορ, με τον Σάντερς να δίνει μία μικρή διαφορά υπέρ των γηπεδούχων, 61-56. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και σερί 9-0 έκαναν το 65-61, ενώ ο Ρίμπας μείωσε σε 65-64, στο 30′. To ντέρμπι συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα λεπτά, μέχρι οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το προβάδισμα με 84-75, με τον ΜακΚάλουμ, 2′ πριν το τέλος και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω ώστε να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νέντοβιτς και Μπρουκς με 26 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ερτέλ και Σάντερς με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 45-44, 64-66, 83-90.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 8 (10 ριμπάουντ), Ρίμπας 10 (2), Χάνγκα 8 (1), Ερτέλ 19 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 8, Σάντερς 14 (2), Κόπονεν, Κλαβέρ 3 (1), Μοερμάν 11 (3).
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Όκουο, ΜακΚάλουμ 10, Ντίαθ 3 (1), Σαλίν, Ντίεθ 4, Μιλοσάβλιεβιτς 1, Νέντοβιτς 26 (6/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/4 βολές), Σερμαντίνι 4, Βατσίνσκι 10 (2), Μπρουκς 13 (3), Όγκουστιν 12 (14 ριμπάουντ), Σουάρεθ 7.