Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Χίμκι 80-86

Ρεάλ Μαδρίτης – Χίμκι 80-86

real madrid khimki

Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν, έτσι συνέβη και με το αήττητο σερί της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ηττήθηκε με 86-80 από την εξαιρετική Χίμκι, για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, όμως ένα σερί των Ρώσων τους έδωσε το προβάδισμα, το οποίο χάρη στην εξαιρετική δουλειά τους και στις δύο πλευρές του παρκέ διατηρήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (25-23). Οι φιλοξενούμενοι ήταν τρομεροί και με τον Μάρκοβιτς έφτασαν στο +10 (38-28), στο 15′, όμως οι Ισπανοί βελτιώθηκαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο -6 (45-39).

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι Μαδριλένοι πέρασαν μπροστά με 69-68, χάρη στο τρίποντο του Καμπάτσο, όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0 προσπέρασαν ξανά στο σκορ με 78-69. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Ρώσοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και έφτασαν στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 86-80.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σβεντ και Άντερσον με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ντόνσιτς και Αγιόν με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 39-45, 59-66, 80-86.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 10, Ράντολφ 6 (1), Φερνάντεθ 4, Ράντονσιτς 2, Ντόνσιτς 12 (2), Ματσιούλις 8 (2), Ρέγιες 6, Καμπάτσο 9 (1), Αγιόν 10, Κάρολ 3 (1), Τέιλορ 10.
ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 6, Σβεντ 20 (3), Βίαλτσεβ 2, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς 9 (1), Γκιλ 1, Τοντόροβιτς, Ζούμκοβ 2, Άντερσον 16 (2), Τζένκινς 8 (2), Τόμας 11 (1).