Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 92-95 (κ.α. 83-83)

Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 92-95 (κ.α. 83-83)

ellada megali vretania larentzakis

Με ήρωα τον Γιάννη Αθηναίου η Εθνική Ελλάδος επικράτησε στην παράταση της Μεγάλης Βρετανίας με 95-92 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κορυφαίοι για την Ελλάδα ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ενώ εξαιρετικός ήταν ειδικά στην άμυνα ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Εθνική Ελλάδος, καθώς δεν κατάφερε να νικήσει τη Μεγάλη Βρετανία εκτός έδρας (0-0). Ο Γιάννης Μπουρούσης και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος στην άμυνα.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος άνοιξε το σκορ για την Εθνική Ελλάδος (0-2), αλλά η Μεγάλη Βρετανία με σερί 5-0 πέρασε μπροστά (5-2). Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι στα πρώτα λεπτά και με τρίποντο του Κλαρκ προηγήθηκαν με 10-6.

Η Εθνική μας αντέδρασε και με δύο έξι συνεχόμενους πόντους πήρε τα ηνία του σκορ (12-15). Οι Βρετανοί και πάλι με τον Κλαρκ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και μάλιστα να περάσουν και μπροστά (17-15), αλλά ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (17-18).

Ο Λαρεντζάκης συνέχιζε να βάζει δύσκολα στους Βρετανούς (19-22), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις στην επίθεση και ξανά πήραν το προβάδισμα με καλάθι του Σόκο (24-22). Η Μεγάλη Βρετανία “βομβάρδιζε ” έξω από τη γραμμή του τριπόντου και προηγήθηκε με 30-24. Η Εθνική μείωσε, αλλά με νέο τρίποντο οι Βρετανοί προηγήθηκαν με 35-30.

Η Ελλάδα δεν άφησε τους αντιπάλους της να ξεφύγουν και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Αθηναίου ισοφάρισε σε 35-35. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι χεράκι, καθώς καμία δεν μπορούσε να “χτίσει” μία διαφορά. Στο ημίχρονο η Εθνική μας με τη Μεγάλη Βρετανία ήταν ισόπαλες με 37-37.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική κατάφερε να περάσει μπροστά ύστερα από πολύ ώρα με καλάθι του Γιάννη Μπουρούση (38-39). Η Μεγάλη Βρετανία αντέδρασε και με οχτώ συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 48-41. Ο Μπουρούσης προσπαθούσε μόνος του στην επίθεση και κράταγε όρθια την Ελλάδα (50-48).

Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και δεν άφηνε τους Βρετανούς να πλησιάσουν στο ελληνικό καλάθι. Η Ελλάδα βρήκε τις λύσεις και στην επίθεση και κατάφερε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι μπροστά με 55-54. H Εθνική ανέβασε την απόδοση τη και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 61-56.

Ο Λαρεντζάκης συνέχισε το ρεσιτάλ του και με τρεις βολές έβαλε μπροστά με 8 την Εθνική (59-67). O Μπουρούσης ήταν “μαγικός” και με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά στους 9 για πρώτη φορά (63-72), ενώ ο Γιαννόπουλος με τρίποντο την εκτόξευσε στους 11 (63-74).

Η Μεγάλη Βρετανία με σερί 5-0 μείωσε σε 76-70, αλλά η Ελλάδα αντέδρασε και δεν άφησε τους Βρετανούς να πλησιάσουν άλλο. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έκανε ολέθρια λάθη στο τελευταίο λεπτό και με καλάθι του Φιλίπ έστειλαν το ματς στην παράταση (83-83).

Ο Μάρεϊ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Μεγάλη Βρετανία (86-83), αλλά ο Γιάννης Αθηναίου απάντησε γρήγορα (86-86). Οι Βρετανοί με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ξανά πήραν τα ηνία (90-86). Ο συγκλονιστικός Γιάννης Μπουρούσης με τρίποντο μείωσε στον 1 (90-89), αλλά με νέο λέι απ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις (92-89) 2:06′ πριν το τέλος.

Aθηναίου μείωσε με 2 βολές σε 92-91, αλλά ο Λαρεντζάκης στην επόμενη επίθεση έκανε λάθος και η Εθνική έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά 37,3” πριν το τέλος. Ο Αθηναίου 3,4” πριν το τέλος έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε τη νίκη στην Ελλάδα (92-95).

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83, 92-95  (παράταση)

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Γκαρμπελότο): Σόκο 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Λόρενς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Οκερεάφορ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Νέλσον 3, Κλαρκ 17 (3), Μάρεϊ 12 (2), Φίλιπ 8 (1), Ατσάρα 2, Χέσον 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Αθηναίου 18 (4), Μπουρούσης 32 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα 4, Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Γκίκας, Γιαννόπουλος 8 (1), Μήτογλου 1 (5 ριμπάουντ).