Κεντρική Elite League Μαρούσι – Αμύντας 47-57

Μαρούσι – Αμύντας 47-57

amyntas 1

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε στην έδρα του Αμαρουσίου ο Αμύντας, καθώς κατάφερε να κερδίσει με 57-47 και να φύγει με τη νίκη από το κλειστό του Αγίου Θωμά. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν τα ηνία του σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο 20 λεπτο και πήραν τη νίκη.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά στο πρώτο ημίχρονο είχε μικρό προβάδισμα, καθώς ήταν μπροστά με μόλις ένα καλάθι (33-31). Ο Αμύντας, που πριν την αναμέτρηση ήταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αντέδρασε και κατάφερε να προηγηθεί και να κρατήσει τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος (47-57).

Δεκάλεπτα: 23-18, 33-31, 37-38, 47-57.
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Στασινός 3 (1), Μπάκας, Ξυδάς, Ντακούλιας 20 (2), Γκουαλτιέρι, Κανέλλης, Στούκας, Ρεκουνιώτης 10, Σουρλής 8 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 2.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 5, Πίνης 2, Τοπάλι 6, Διαμαντόπουλος 4, Βογιατζής 8, Βαρδιάνος 6 (2), Κερασοβίτης 1, Κουκουνιάς 7 (1), Καλδής 2, Μπάρμπας 12 (2), Καμπούρης 4.