Κεντρική NBA Η “μαγευτική”, 1η περίοδος των Σίξερς (vid)

Η “μαγευτική”, 1η περίοδος των Σίξερς (vid)

joel embiid javale mcgee

Μπορεί το όνειρο της επικράτησης επί των κορυφαίων του πλανήτη να “έσβησε” απότομα στην 3η περίοδο αλλά η εκπληκτική απόδοσή των Φιλαδέλφια 76ερς στην 1η περίοδο δεν θα πρέπει να υποτιμηθεί. Οι γηπεδούχοι φανέρωσαν μια εικόνα από τα “προσεχώς”, κατατροπώνοντας τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ειδικότερα, το σκορ μετά από 12 λεπτά παιχνιδιού διαμορφώθηκε στο 47-28, με τους Γουόριορς να δέχονται τόσους πόντους μέσα σε μία περίοδο για πρώτη φορά μετά το 1992! Το διψασμένο κοινό στο “Wells Fargo Center” έδωσε την απαιτούμενη ώθηση, με τους παίκτες της Φιλαδέλφια να “ζωγραφίζουν” πάνω στο παρκέ!

Με έναν καταπληκτικό συνδυασμό ευστοχίας από μακριά, γρήγορου ρυθμού και εξαιρετικού passing game, οι Σίξερς προσέφεραν ένα μίνι-σοκ στους πρωταθλητές, με τον Μπεν Σίμονς να ξεχωρίζει και με τον Τζοέλ Εμπίιντ να εγκαθιδρύει την παρουσία του κοντά στο καλάθι. Ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον “πυροβολούσε” ασταμάτητα από μακριά ενώ ο Ντάριο Σάριτς έδωσε τις κατάλληλες λύσεις.

Τα highlights της 1ης περιόδου (μέχρι το 3:50)