Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Μεγάλη Βρετανία 61-59

Ελλάδα – Μεγάλη Βρετανία 61-59

Η Εθνική Γυναικών επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 61-59 στο κατάμεστο κλειστό της Λευκόβρυσης Κοζάνης, για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2019. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά έκανε το 2/2 κι ανανέωσε το ραντεβού της για το Φεβρουάριο, στις 10/2 με το Ισραήλ εκτός έδρας και στις 14/2 με την Πορτογαλία εντός. Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τη “γαλανόλευκη” ήταν η Χριστινάκη, η οποία πέτυχε 18 πόντους.

Η Μεγάλη Βρετανία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-13, ωστόσο η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (13-13) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Χριστινάκη να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο. Η “γαλανόλευκη” πήρε το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τη βρίσκει μπροστά με 30-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (46-36), με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν στους 7 πόντους (46-39) στο 30′.  Με το σκορ στο 61-52 2:48 πριν το φινάλε του αγώνα, η Μεγάλη Βρετανία έκανε την αντεπίθεση της, έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε στο καλάθι (61-59), 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η Άρτεμις Σπανού αστόχησε στη συνέχεια, αλλά οι φιλοξενούμενες δεν πρόλαβαν καν να σουτάρουν, με τη “γαλανόλευκη” να πανηγυρίζει τη νίκη.

Διαιτητές: Τσέκοβ, Σμίλιανιτς, Πέρλιτς.
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-26, 46-39, 61-59.
ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμάτη 10 (2), Χατζηνικολάου 6, Μάλτση 5 (1), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 2, Σπανού 6, Φουράκη 2, Σπυριδοπούλου 2, Καλτσίδου 8, Χριστινάκη 18 (2).
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Μπουσέτα): Πριορ, Τζόουνς 3, Κόλινς 7, Βάντερβαλ 2, Χάντι 9, Σίμπσον 3 (1), Λίντχαμ 17 (1), Στιούαρτ 2, Φαγκμπένλε 16.