Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 69-83

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 69-83

baskonia fener

Η Φενέρμπαχτσε δεν ήταν αυτή που ξέρουμε στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη άλλαξε “πρόσωπο” και με πολύ καλή εμφάνιση έφτασε στη δύσκολη νίκη με 83-69 στην έδρα της Μπασκόνια, για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (12-11) και τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να δείχνουν μεγάλο πρόβλημα στην επιθετική τους λειτουργία. Οι γκαρντ των Τούρκων ήταν καλά κλεισμένοι και δεν μπορούσαν να δώσουν τις γνωστές τους βοήθειες που θα ήθελε ο προπονητής τους, από την άλλη οι Ισπανοί έδειχναν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με σερί 10-0 στα τελευταία τρία λεπτά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (25-15). Η Φενέρμπαχτσε έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με συνεχόμενα καλάθια βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (29-28), στο 15′, ενώ το τρίποντο του Νάναλι έφερε το παιχνίδι στα ίσια με 33-33, στο 17′. Οι Τούρκοι έκαναν την ολική επαναφορά και ενώ είχαν βρεθεί πίσω με 11 πόντους έκλεισαν το πρώτο μέρος όντας μπροστά με 41-37, χάρη στο καλάθι του Σλούκα.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς εμφανίστηκαν τελείως διαφορετικοί σε σχέση με το πρώτο μέρος και αφού οι κοντοί πήραν μπροστά το παιχνίδι φάνηκε να παίρνει την τελική του μορφή. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα και ούτε να αντιμετωπίσουν τα “καναρίνια” που έκανα ότι ήθελαν στο παρκέ. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +15 (66-51), με τους Σλούκα και Νάναλι να έχουν παίξει τον δικό τους σημαντικό ρόλο. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα παρά την προσπάθεια της Μπασκόνια για την ανατροπή, αφού οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό και τον αγώνα. Οι Ισπανοί ήταν πάρα πολύ άστοχοι και δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και έτσι ήρθε η νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νάναλι και Σλούκας με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Χουέρτας και Τίμα με 10 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-41, 51-66, 69-83.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Τίμα 10 (2), Βόιτμαν 3 (6 ριμπάουντ), Μαλμάνις 5 (1), Χουέρτας 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπομπουά 10 (2/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Τζάνινγκ 6 (3/12 σουτ), Γκρέιντζερ 6 (3/10 σουτ), Πουαριέ 4, Τζόουνς 8, Σενγκέλια 13.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμσον, Μέλι 10 (1), Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 11 (1), Σλούκας 14 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Νάναλι 16 (2), Γκούντουριτς 2, Βέσελι 10 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντίξον, Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 12 (2).