Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 89-71

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 89-71

rakim sanders fc barcelona valencia

Ύστερα από τη “σφαλιάρα” από την Μπάμπεργκ η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες, καθώς νίκησε εύκολα εντός έδρας τη Βαλένθια με 89-71. Οι “μπλαουγκράνα” πήραν την τρίτη τους νίκη σε οχτώ παιχνίδια και έπιασαν τις “νυχτερίδες”, οι οποίες κι αυτές έχουν ρεκόρ 3-5.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και είχε ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (17-11). Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με έξι πόντων (24-18). Οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (35-24).

Οι “μπλαουγκράνα” δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Βαλένθια και συνέχισαν να τη “σφυροκοπούν” και πήραν διαφορά 18 πόντων (50-32). Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο και κράτησε τη διαφορά στους 15 πόντους (71-56).

Μπαρτσελόνα κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 89-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-32, 71-56, 89-71

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφάν 12, Ρίμπας 11, Πρέσι 7, Χάνγκα 3, Ερτέλ 8, Οριόλα 14, Σάντερς 8, Κόπονεν 6, Τόμιτς 7, Μερμάν 13.

Βαλένθια (Βιντορέτα): Τόμας 10, Βαν Ρόσομ 7, Ντούμπλιεβιτς 7, Βίβες 8 (7 ασίστ), Μαρτίνεθ, Σαν Εμετέριο, Πλάις 13 (7 ριμπάουντ), Σάστρε 7, Γκριν 10, Ντόρνεκαμπ 3.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…