Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Βαλένθια 83-82

Μπάμπεργκ – Βαλένθια 83-82

bamberg valencia

Η Μπάμπεργκ φαίνεται πως αρέσκεται στις ανατροπές και έτσι έπραξε και απόψε. Η Βαλένθια μπορεί να βρισκόταν μπροστά με 12 πόντους (81-69), 3′ πριν το τέλος, όμως οι Γερμανοί με τρομερή εμφάνιση και σερί 14-1 έφτασαν στη νίκη με 83-82, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις κακές άμυνες των “πορτοκαλί” στην έναρξη του αγώνα και με 8 πόντους του Χίκμαν βρέθηκαν μπροστά με 13-11 στο 6′. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να “βομβαρδίζουν” το αντίπαλο καλάθι και με 3/4 τρίποντα προσπέρασαν με 19-16, στο 7′, ενώ στο τέλος του δεκάλεπτο είχαν το προβάδισμα με 23-20. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε διαφορετική μορφή, αφού οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ και με συνεχόμενα τρίποντα έφτασαν να προηγούνται με 11 πόντους (43-32) στο 16′. Οι Γερμανοί σκόραραν, όμως ο Γκριν απάντησε για το 47-36 με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό. Στο τελευταίο λεπτό οι Ράιτ και Χίκμαν σκόραραν και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-41.

Τα τρίποντα ήταν το μεγάλο όπλο της Βαλένθια και με δύο από τον Ντόνερκαμπ και Βίβες έκαναν το 55-44, ενώ με ο Χάκετ με 5 δικούς του πόντους κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (57-48), στο 26′. Οι “πορτοκαλί” με τον γνωστό τους τρόπο ανέβασαν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους και με τον Βαν Ρόσομ έφτασαν στο 64-50, στο 29′. Ο Ζήσης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 66-52, που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Η Μπάμπεργκ προσπαθούσε να ξαναμπεί στον αγώνα, όμως η ευστοχία της Βαλένθια δεν άφηνε κανένα περιθώριο για τέτοιες σκέψεις. Ο Βαν Ρόσομ με τρίποντο έκανε το 77-62, όμως ο Ρούμπιτ με 4 δικούς του πόντους μείωσε σε 77-66, στο 35′. Οι Γερμανοί προσπάθησαν πάρα πολύ για την ανατροπή, έτρεξαν σερί 11-0 και από το 81-69 μείωσαν σε 81-80, 15″ πριν το τέλος με καλάθι του Ρούμπιτ. O Χίκμαν ευστόχησε σε 3 βολές, έκανε το 83-82, ανέτρεψε το σκορ και χάρισε την μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χίκμαν και Ρούμπιτ με 26 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Γκριν και Σαν Εμετέριο με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-47, 52-66, 83-82.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκέρι): Χάκετ 9 (1), Χίκμαν 26 (5), Ράιτ 2, Ζήσης 6, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς 6, Λο 9 (1), Ρούμπιτ 13 (8 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 2, Τέιλορ 10 (2).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα):  Τόμας 12, Βαν Ρόσομ 12 (4/4 τρίποντα), Ρούντεζ 3 (1), Βίβες 3 (1), Σαν Εμετέριο 12 (1), Πλάις 7 (7 ριμπάουντ), Σάστρε 8 (2), Γκριν 17 (1), Ντόορνεκαμπ 8 (2).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…