Κεντρική Διεθνή ΑΕΚ – Ρόζα Ράντομ 96-92 (78-78 κ.α.)

ΑΕΚ – Ρόζα Ράντομ 96-92 (78-78 κ.α.)

aek rosa

Η ΑΕΚ τα βρήκε “σκούρα” στο πρώτο μέρος, έκανε την ανατροπή στην επανάληψη και βρέθηκε περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος μπροστά στο σκορ, όμως τελικά η Ρόζα Ράντομ ισοφάρισε και έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση. Ο Χάρις ανέλαβε προσωπικά την υπόθεση σκοράρισμα στο έξτρα πεντάλεπτο και με 7 πόντους οδήγησε την “Ένωση” στην υπερπολύτιμη νίκη με 96-92 απέναντι στους Πολωνούς, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και έτσι οι δύο ομάδες βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο 8-8, χάρη στο καλάθι του Λαρεντζάκη, μετά από 5 λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 17-10, μετά το εύστοχο σουτ του Ζαϊτσέβ, όμως ο Σάκοτα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 17-13, στο 8′. O Ουκρανός φόργουορντ ήταν “ζεστός” και με ένα ακόμη σουτ πίσω από τα 6.75μ. έκανε το 20-13, που ήταν και το σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες της Ρόζα Ράντομ ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και στην δεύτερη περίοδο και στην έναρξή της βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (29-18), χάρη σε καλάθι του Πάντερ, στο 13′. Οι “κιτρινόμαυροι” προσπαθούσαν να βρουν λύσεις και να κλείσουν την ψαλίδα, όμως οι Πολωνοί είχαν τις λύσεις να ξεφεύγουν και πάλι. Ο Χάρις αφού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε για το 36-32, όμως το τρίποντο του Πάντερ και οι βολές του Χάροου έδωσαν και πάλι διαφορά ασφαλείας στους φιλοξενούμενους, που έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (43-36).

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους η Ρόζα Ράντομ άνοιξε και πάλι την ψαλίδα και έφτασε στο +10 (47-37), όμως η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Ελόνου, έτρεξε σερί 10-0 και έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια (47-47), στο 25′. Σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά των Πολωνών να τρέξουν το δικό τους σερί και με το 6-0 πήραν ξανά το προβάδισμα (53-47), χάρη στο καλάθι του Άουντα. Ο Ζαϊτσέβ ήταν ασταμάτητος και με συνεχόμενα καλάθια έφερε την ομάδα του στο τέλος της τρίτης περιόδου να προηγείται με 61-53.

H “Ένωση” μπήκε αποφασισμένη στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και χάρη σε τρία τρίποντα του Σάκοτα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 68-63, στο 34′. Τα καλάθια των Ζαϊτσέβ και Χάροου έφεραν και πάλι μπροστά τους Πολωνούς με 72-71, όμως ο Γκριν με δύο συνεχόμενα καλάθια έφερε ξανά την ΑΕΚ να προηγείται με 75-74, στο 38′. Ο Βίτκα ισοφάρισε εκ νέου σε 76-76 και ο Χάροου έκανε το 78-76, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για το τέλος. Μετά από μία εξαιρετική ασίστ του Γκριν ο Μαυροειδής σκόραρε για το 78-78, με 25″ να απομένουν στο ρολόι. Στην τελευταία επίθεση ο Πάντερ αστόχησε και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι “κιτρινόμαυροι” με 6 σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 83-80, όμως ο Πάντερ απάντησε άμεσα με τρίποντο και έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια (83-83). Το προβάδισμα πέρασε και πάλι σε ελληνικά χέρια, με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για το 86-83, 3′ πριν το τέλος της παράτασης. Ο Γκριν πήρε από το χέρι την ομάδα του στο έξτρα πεντάλεπτο και με τρεις βολές έφερε την ομάδα του στο +6 (89-83). Ο Τζέιμς σκόραρε για το 91-86, ενώ ο Πάντερ με 2/2 βολές μείωσε σε 91-88, 2′ πριν από το τη λήξη. Το τελικό 96-92 διαμόρφωσε ο Μποτζανόφσκι, με καλάθι 6″ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χάρις και Σάκοτα με 18 πόντους έκαστος, ενώ σημαντική βοήθεια προσέφεραν οι Γκριν και Λαρεντζάκης με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη οι Πάντερ και Ζαϊτσέβ ήταν ασταμάτητοι και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78, 96-92.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού 9, Τζέιμς 6, Γκριν 15 (1), Χάρις 18 (13 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 18 (6), Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 3 (1), Μαυροειδής 10.
ΡΟΖΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Πάντερ 23 (3), Άουντα 9, Πίχοβιτζ, Βίτκα 5 (1), Μπογιανόβγσκι 2, Ζέγκουλα, Τρόγιαν 4, Ζάιτσεβ 21 (20, Σοκολόβσκι 13 (3), Χάροου 15 (1).