Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα (Νότος)

Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα (Νότος)

Το τρένο της Δάφνης Δαφνίου δεν είχε στάση ούτε στην 4η αγωνιστική του ομίλου του Νότου της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Χαϊδαρίου επικράτησε εντός έδρας του Ιπποκράτη Κω με 75-73 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, υποχρεώνοντας έναν εκ των βασικών αντιπάλων της στη διεκδίκηση των πρώτων θέσεων στη δεύτερη σερί ήττα του. Οι νησιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτου ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Δάφνη Δαφνίου ανέβασε στροφές, πήρε το προβάδισμα και το κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Παρέα στη Δάφνη Δαφνίου στην κορυφή κάνουν ακόμα ο Ιωνικός Νικαίας και ο Τρίτωνας. Οι Νικαιώτες επικράτησαν εντός έδρας του Ίκαρου Ν. Σμύρνης με 85-74, ενώ η ομάδα του κόουτς Μιχελάκου έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση της Κηφισιάς (74-67).

Ο ΕΦΑΟΖ πάτησε τέρμα το γκάζι στην επίθεση, επικρατώντας του ΚΑΟ Κορίνθου με 104-87, ενώ το Ηράκλειο εκμεταλλεύτηκε για ακόμα μία φορά την έδρα του, “λυγίζοντας” (75-64) τον Πανελευσινιακό.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επικράτησε στην παράταση του Κορωπίου με 93-85. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τους “πράσινους” που σήμανε και την αποχώρηση του Σάββα Κατσούνη από τον πάγκο της ομάδας.

Τις μίνι εκπλήξεις της αγωνιστικής έκαναν το Παγκράτι κι ο Πρωτέας Βούλας. Οι “ροσονέρι” πέρασαν αλώβητοι από την Μάνδρα, επικρατώντας του Μανδραϊκού με 91-87 στην παράταση, ενώ η ομάδα της Βούλας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων, σ’ ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τα πολλά νεύρα των παικτών μετά το τέλος του.

Τα αποτελέσματα:
Δάφνη Δαφνίου
 – Ιπποκράτης Κω 75-73
Τρίτωνας – ΑΕΝ Κηφισιάς 74-67
Κορωπί – Πανερυθραϊκός 85-93 (67-67 κ.α)
ΕΦΑΟΖ – ΚΑΟ Κορίνθου 104-87
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Πρωτέας Βούλας 71-79
Μανδραϊκός – Παγκράτι 87-91 (78-78 κ.α)
Ηράκλειο – Πανελευσινιακός 75-64
Ιωνικός Νικαίας – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 85-74

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 75-73
Δεκάλεπτα
: 16-27, 34-37, 52-55, 75-73
Διαιτητές: Κυριακόπουλος- Ρίζος
Δάφνη Δαφνίου (Ρήγγας): Γεωργούτσος 16, Κουφόπουλος, Διαμαντόπουλος 2, Χρυσός 2, Σοφρωνάς 2, Γκίνης 14 (2), Μιχόπουλος 9 (3), Γκιουζέλης 5, Τσιάκος 18 (1), Καπώνης 7 (1).
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 20 (1), Ονάσογλου 17 (2), Σκούφης 2, Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 4, Λεκάκης 8, Χαρίσης 19, Τσακαλέρης 3.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 87-91
Δεκάλεπτα: 16-22, 33-36, 56-59, 80-80, 87-91
Διαιτητές: Μηλαπίδης-Αντωνιάδης
Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 11 (1), Κωτσόπουλος, Κούσουλας25 (6), Καραμπάτσος 11 (2), Γκαϊτάσοφ 9 (1), Μουστόπουλος 14, Βαφιάς, Γεωργοπαπαδάκος, Ψυλέας 17 (3).
Παγκράτι (Χούμπαυλης): Ξιούρας, Καυκής 15 (2), Γιαννίκος 20 (2), Γεωργοπαπαδάκος 20 (4), Μήτσιαλος 16, Λυτόπουλος 12 (2), Χριστόπουλος 6 (2), Μπένος 2.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 75-64
Δεκάλεπτα
: 20-16, 35-31,52-49, 75-64
Διαιτητές : Καρακάσης-Τσακαλογιάννης
Ηράκλειο (Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 7, Μποχωρίδης 13, Πετράκης 4, Λιανός 26, Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 13, Παπαδάκης 6, Μαρνελάκης, Λάκκας 4.
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης):Αβραμίδης 14, Νικολακόπουλος 2, Κελαιδής 15, Ρόκας, Χόρτσας, Ζούμπος, Τζιάλλας 6, Στέφος 8, Δούκας. 5, Κεφάλας, Ματζιώρης 11, Ηλιάδης 3.

ΚΟΡΩΠΙ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ 85-93
Δεκάλεπτα
: 22-18, 34-38, 56-52, 67-67, 85-93
Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος-Τσολάκος
Κορωπί (Κατσούνης) : Δενδρινος 3 ,Μπουρδάνος 20(3) , Γκοντόπουλος 9 (3) , Σερέτης 4 , Αγόρης (2) , Σιμιτζής 2 , Σπανός 5 , Μαλτέσιος 30 , Πετς , Γκίνης.
Πανερυθραϊκος (Χουχουλής) : Δέλλιος 3 , Καλλιανιώτης 13 (3) , Δερμιτζάκης 4 , Τσακίρης 4 , Σκάνδαλος 14 (1) , Γιαουρτόγλου 27 (5) , Αντωνίου 8 (2) , Μακρόπουλος 18 , Σταθόπουλος 2

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 71-79
Δεκάλεπτα
: 19-15, 43-33, 62-60, 71-79
Διατητές: Καραβίτης-Πλιάκας
Διαγόρας Δρυοπιδεών (Σαμόλης) : Εμίρης 7 (1), Κουκάς 20 (3), Καράλης 3 (1), Πέττας 15 (1), Μαυροειδάκος 5, Καραστάμης 3, Λυκογιάννης 16 (1), Κατιάκος, Καραβανας 2.
Πρωτέας Βούλας (Ποδαράς) : Μπάλας, Αγγελόπουλος 10, Ματαλιωτάκης 6 (1), Παπάδης 3 (1), Αθηνιώτης 2, Αυγενικός 18 (4), Τοπάλης 19 (2), Βαρδαβάς 10, Γάργαλης 2, Καματερός 9 (1).

ΤΡΙΤΩΝ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 74-67
Δεκάλεπτα: 13-20, 25-32, 52-49, 74-67
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Μαγγουνής
Τρίτωνας (Μιχελάκος-Ανδρεδάκης): Ευστρατίου, Κουτούλας 3, Φράγκος, Καλατζής 8 (2), Κοντίνος, Ντιμπ 14 (2), Θυμνιός 10, Καραδολάμης 22 (4), Ντορμπάρης, Γκαβανόπουλος 7 (1), Κουκουνιάς, Τασόπουλος 10.
Νέα Κηφισιά (Λιόγας-Λαδίκος): Καμαριανός 17 (1), Μοσχοβίτης 14 (1), Κεφαλάς 4, Μαρίνος, Πριτσιούλης, Ντουζίδης 11 (1), Χαϊκάλης 6, Χατζηνικόλας 9 (1), Ψαρόπουλος 6 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 85-74
Δεκάλεπτα
: 17-12, 44-24, 68-43, 85-74
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Καράμπουλας 13 (1) , Βουγιούκας 10, Πετροδημόπουλος 5 , Μπατής 5(1) , Κανονίδης 17 (2) , Κατούφας 17 (1) , Βασιλόπουλος 6 (1), Κοντραφούρης, Κουντουράς 6 (2), Παπαδόπουλος 6 (2), Λεκάκης, Παλαιοχωρίτης.
Synergy Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος Αλ.): Πασπαλάς , Μελισσουργός 2 ,Βελιζιώτης 9 (3) ,Γραμματικός 23 (4) ,Σπυρόπουλος 4 ,Βούζας 11 (1) ,Λάβαρης 7(1), Δορκοφίκης 10 ,Μιχαλόπουλος 8 , Δαρμογιάννης ,Ζούκας, Ανέστης.

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες):
1. Ιωνικός Ν. 4-0 8
2. Τρίτων 4-0 8
3. Δάφνη Δ. 4-0 8
4. Ηράκλειο 3-1 7
5. ΕΦΑΟΖ 3-1 7
6. Μανδραϊκός 2-2 6
7. Διαγόρας Δρ. 2-2 6
8. Ιπποκράτης 2-2 6
9. Πρωτέας Β. 2-2 6
10. Παγκράτι 2-2 6
11. ΚΑΟΚ 1-3 5
12. Πανελευσινιακός 1-3 5
13. ΑΕΝΚ 1-3 5
14. Πανερυθραϊκός 1-3 5
15. Ικαρος Ν.Σμ. 0-4 4
16. Κορωπί 0-4 4

Η επόμενη αγωνιστική (5η, 5/11):
Ιπποκράτης Κω-Τρίτωνας
ΑΕΝΚ-Κορωπί
Πανερυθραϊκός-Διαγόρας Δρυοπιδέων
Πρωτέας Βούλας-ΕΦΑΟΖ
ΚΑΟΚ-Μανδραϊκός
Παγκράτι-Ηράκλειο
Πανελευσινιακός-Ιωνικός Ν.
Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Δάφνη Δαφνίου

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Αλλαγές στην Β’ Εθνική και Γ’ Εθνική

Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης με ανακοίνωσή της έκανε γνωστό πως οι αγώνες Έσπερος…