Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Λαύριο 73-95

Ρέθυμνο – Λαύριο 73-95

lavrio 1

Δύο σερί ήττες ήταν πολλές για το Λαύριο, το οποίο “ξέσπασε” στο Ρέθυμνο, μετά τα αρνητικά αποτελέσματα με Τρίκαλα κι Άρη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, πραγματοποιώντας ένα μαγικό τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησε άνετα εκτός έδρας των Κρητικών με 95-73, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Από την πλευρά τους, οι Κρητικοί έπεσαν στο 1-3 και θα πρέπει να ρεφάρουν αυτή την εκτός προγράμματος εντός έδρα ήττα με μία μεγάλη νίκη μακριά από το Ρέθυμνο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζάστιν Γκρέι, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και 6/10 τρίποντα. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 19 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη περίοδο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 23-22 στο 10′ και με 26-22‘ στο 11’, παίρνοντας σκορ από τον Χάρη Γιαννόπουλο. Ωστόσο το Λαύριο αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Μουρ και Τζόνσον, έτρεψε ένα σερί 9-0 και πήρε το προβάδισμα (26-31) με πέντε πόντους στο 13′. Το Ρέθυμνο απάντησε με δικό του σερί 7-0 και προηγήθηκε με 33-31 στο 16′, για να ακολουθήσει νέο σερί 7-0, αυτή τη φορά από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπέρασαν ξανά τους Κρητικούς (33-38) κι εξαφανίστηκαν στον… ορίζοντα.  Το ημίχρονο βρήκε το Λαύριο μπροστά στο σκορ με 35-40.

Το πάρτι των φιλοξενούμενων στήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο.  Ο Γκρέι πήρε… φωτιά και με 4/4 τρίποντα έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (42-52 στο 25′) στο Λαύριο. Το Ρέθυμνο “κόλλησε” στην επίθεση, εν αντιθέσει με το Λαύριο που έφτανε όπως ήθελε στο κρητικό καλάθι, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 19 πόντους (46-65 στο 28′ και 51-70 στο 30′).

Ο Χάρης Γιαννόπουλος και οι Αμερικανοί του Ρεθύμνου προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή για την ομάδα του Νίκου Βετούλα. Έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους (69-79 στο 35′), αλλά μέχρι εκεί. Το Λαύριο πάτησε εκ νέου το γκάζι και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Γκούντγουιν 9 , Χριστοδούλου 6, Μούντι 1, Ρόμπερτσον 17 (2), Μέντλοκ 10 (2), Κώττας 1, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 19 (5), Ράιτ.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 7, Μέιερ 5, Γκρέι 25 (6), Γουίγκινς 8, Τζόνσον 14, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 6 (2), Νίξον 16 (3), Μουρ 8 (1).