Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Κόροιβος 95-90

Ρέθυμνο – Κόροιβος 95-90

rethymno

Το Ρέθυμνο Cretan Kings, ύστερα από μία ιδιαίτερα ανταγωνιστική αναμέτρηση, έκαμψε την αντίσταση του Κοροίβου (95-90) στο “Μελίνα” Μερκούρη”, στο πλαίσιο της δεύτερης “στροφής” της Stoiximan.gr Basket League. Τούτη η νίκη φέρει κατά μείζονα λόγο την… υπογραφή των Χριστοδούλου και Γιαννόπουλου, οι οποίοι ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα κι επέδειξαν ψυχραιμία προς το τέλος, ευστοχώντας σε κρίσιμες βολές.

Ο Χριστοδούλου, ο οποίος ανανέωσε τη συνεργασία του με τους Κρητικούς έως το 2020, σημείωσε 24 πόντους, όπως κι ο αρχηγός των γηπεδούχων, Γιαννόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, ο Πόσλεϊ ήταν εξαιρετικός, μετρώντας 21 πόντους. Στο μεταξύ, το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΚ το επόμενο Σάββατο, ενώ ο Κόροιβος θα υποδεχθεί τον Κολοσσό.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Κρητικοί, όμως, αφού “έτρεξαν” σερί 9-0, μετέτρεψαν το 13-14 (04’45”) σε 22-14 (07’22”). Το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου, πάντως, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να… ξεφύγουν στο σκορ.

Βλέπετε, ο Κόροιβος, μολονότι βρέθηκε στο -9 (24-15, 07’47”), “απάντησε” με σερί 6-0 και πλησίασε στο -3 (24-21, 09’20”), με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να κλείνει στο +5 (26-21) την εναρκτήρια περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο εξακολούθησε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, διατηρώντας την πρωτοκαθεδρία στο σκορ. Οι Κρητικοί είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου (34-27, 40-32, 44-38), ολοκληρώνοντας στο +11 (51-40) το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν μόλις σε 2 λάθη στο 20’ (έναντι 6 των αντιπάλων τους), με τους Χριστοδούλου (14π., 20’) και Γιαννόπουλο (10π., 20’) να οδηγούν επιθετικά το Ρέθυμνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί διατηρούσαν ισχνές διαφορές (57-46, 57-52), με τον Κόροιβο να πλησιάζει στο -4 (62-58, 27’50”) περίπου δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, πήραν πολύτιμες “ανάσες” από τους Γιαννόπουλο και Χριστοδούλου, ξέφυγαν με +10 (68-58), ενώ έκλεισαν στο +6 (70-64) το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, με τον Κόροιβο να πλησιάζει δις στο -3 (90-87, 93-90), ωστόσο, οι Γιαννούπουλος και Χριστοδούλου ήταν εξαιρετικά ψύχραιμοι, εύστοχοι στις κρίσιμες βολές και “χάρισαν” την πρώτη νίκη στο Ρέθυμνο στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π. – Σταματόπουλος – Παγώνης.
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-40, 70-64, 95-90.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 4, Γκούντγουιν 11 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 24 (3), Μούντι 4, Δραγάτης, Τζαγκαράκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 24 (3), Ρόμπερτσον 16 (3), Ράιτ 7 (1), Μέντλοκ 5.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): ΝτεΚόσεϊ 8, Κάρσον 17, Πόλσεϊ 21 (3), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 10, Σκουλίδας 4 (1), Σπυριδωνίδης 9 (1), Μπεκρής, Χάινς 9 (1), Ρούντρι 8 (2), Ντίκερσον 4.

*Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.