Κεντρική Διεθνή Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μακάμπι Χάιφα 83-62

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μακάμπι Χάιφα 83-62

maccabi tel aviv maccabi haifa

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ προερχόταν από δύο σερί νίκες στην Ευρωλίγκα, όμως επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα αφού επικράτησαν με 83-62 απέναντι στην Μακάμπι Χάιφα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Ισραήλ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-17, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι είχε την ίδια μορφή και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούνται κοντά στο σκορ, με την λήξη του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο -3 (37-34).

Το δεύτερο μέρος είχε τελείως διαφορετικό σκηνικό και οι παίκτες του Σπάχια ανέβασαν ταχύτητα, βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπόλντεν και Πιερ Τζάκσον με 20 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Άνχελ Ροντρίγκες με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-34, 56-51, 83-62.