Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Καβάλα – Κολοσσός Ρόδου 43-81

Καβάλα – Κολοσσός Ρόδου 43-81

kolossos1

Ο Κολοσσός μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση με την Καβάλα. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη συνέτριψε 81-43 τους γηπεδούχους, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β’ φάσης του Κυπέλλου.

Οι “αργοναύτες”, ως εκ τούτου, ολοκλήρωσαν την πορεία τους στον θεσμό, με το πρόσημο να είναι θετικό μετά τις νίκες εις βάρος των Μαχητών Δόξας Πεύκων (63-55), του Αρκαδικού (109-56), του Παπάγου (75-60) και της Καστοριάς (81-76).

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα 10 πόντων (14-24) στο 8′, ενώ έκλεισαν στο +6 (20-26) το πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, οι Ροδίτες έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, καθότι προηγήθηκαν 28-42 στο 20′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αναμέτρηση κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος, με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας στο +26 (38-64) την τρίτη περίοδο. Η τελευταία “πράξη” του αγώνα αποτέλεσε -όπως γίνεται αντιληπτό- διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Κολοσσό να εξασφαλίζει την πρόκριση για την 3η “στροφή” της β’ φάσης του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 28-42, 38-64, 43-81.
ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 15 (2), Χονδρόπουλος, Καπινιάρης 6, Καραθανάσης 3 (1), Αθανασιάδης 2, Παντόπουλος, Κουμλελής 4, Πιεβάλιτσα, Μιχάλογλου 10 (2), Παπάς 3 (1), Πρασίνης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 11, Σχίζας 8, Χάρις 10 (2/7 τριπ, 7 ριμπ), Τζόουνς 12 (12 ριμπ.), Προστράν 7 (1), Σταμάτης 8 (1), Γεωργαλής 5 (1), Μπρέι 7 (2), Μπιλλής 2, Αγγελάκος, Παπαδάκης 2, Ράιτ 9.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης
Περισσότερα σε Κύπελλο

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…