Κεντρική Eurobasket Ισπανία – Σλοβενία 72-92

Ισπανία – Σλοβενία 72-92

spain slovenia

Η Σλοβενία έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ, πέτυχε την έκπληξη και “διέλυσε” την Ισπανία με 92-72 και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Ντράγκιτς, Ράντολφ και Ντόνσιτς με 15 πόντους για τους δύο πρώτους και 11 για τον θαυματουργό πιτσιρικά.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13-10, υπέρ των φιλοξενούμενων, όμως οι Σλοβένοι βλέποντας την “μαύρη τρύπα” στην άμυνα, Ναβάρο, πίεσαν εκεί και βρέθηκαν να προηγούνται με 19-12 με το καλάθι του Ζάγκορατς. Η ομάδα του Ντράγκιτς είχε εξαιρετική ευστοχία από το τρίποντο και με το τρομερό καλάθι και φάουλ του ηγέτη τους έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (25-19). Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετικό στυλ παιχνιδιού με τους Ισπανούς να μαζεύουν την διαφορά και με τις βολές του Ουίλι Ερνανγκόμεθ, να μειώνουν σε 30-27. Κάποια συνεχόμενα σουτ τριών πόντων έφεραν και πάλι τους Σλοβένους σε διαφορά ασφαλείας (45-38), όμως οι παίκτες της “φούρια ρόχα” αντέδρασαν και με τις βολές του Μαρκ Γκασόλ μείωσαν σε 49-45, στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Σλοβένοι μπήκαν φουριόζοι και στο δεύτερο μέρος και έφτασαν να προηγούνται με 57-47, μετά το καλάθι του εξαιρετικού Ράντολφ. Ο Ντίμετς με τρομερό καλάθι και φάουλ έκανε το 68-52 και έστειλαν τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της. Οι Ράντολφ και Ντόνσιτς με συνεχόμενους πόντους έκαναν το 73-55, ενώ ο Ροντρίγκεθ διαμόρφωσε το 73-57, που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Ντράγκιτς συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε ακόμη και στο + 21 (83-62), με 5 σερί πόντους του ηγέτη τους. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι Σλοβένοι ήταν οι μεγάλοι θριαμβευτές, που έφτασαν στη νίκη με 92-72 και πήραν την μεγάλη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 45-49, 57-73, 72-92.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 16 (5/11 2π., 1/4 3π., 3/4β., 6ριμπ.), Ροντρίγκεθ 9, Ναβάρο, Ρούμπιο 13 (4/6 2π., 1/6 3π., 2/2β.), Μ. Γκασόλ 12 (2/6 2π., 1/3 3π., 5/5β., 10ριμπ., 4ασ.), Ο. Ερνανγκόμεθ 6, Σάστρε 3, Οριόλα 2, Σαν Εμετέριο 6, Χ. Ερνανγκόμεθ 5 (5ριμπ.).
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 15 (3/6 2π., 3/3 3π.), Ρέμπετς, Ντράγκιτς 15 (3/10 2π., 3/5 3π., 0/1β., 6ριμπ., 5ασ.), Νίκολιτς 7, Πρέπελιτς 13 (2/4 2π., 3/4 3π.), Μπλάζιτς 7, Βίντμαρ 12 (5ριμπ.), Ζάγκορατς 5, Ντίμετς 7, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 11 (1/3 2π., 2/7 3π., 3/4β., 12ριμπ., 8ασ.).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Eurobasket

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…