Κεντρική Eurobasket Ελλάδα – Ρωσία 69-74

Ελλάδα – Ρωσία 69-74

kalathis

kalathis

Η Εθνική Ελλάδας δεν κατάφερε ούτε στο Eurobasket 2017 να προκριθεί στα ημιτελικά και να μπει στη ζώνη των μεταλλίων. Η ομάδα του Κώστα Μίσσα ηττήθηκε από τη Ρωσία με 74-69, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης, κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης, μένοντας για όγδοο χρόνο μακριά από το βάθρο.

Η “γαλανόλευκη” προσπάθησε σκληρά κόντρα στους Ρώσους, κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το εξαιρετικά περιορισμένο ροτέισον (σ.σ. “έσκασαν” οι βασικοί) σε συνδυασμό με την τρομερή αστοχία από τη γραμμή των βολών (10/20) στοίχισαν στην “επίσημη αγαπημένη”.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σβεντ με 26 πόντους, με τους Καλάθη (25π.) και Πρίντεζη (19π.) να τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα για την “επίσημη αγαπημένη”.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι στα πρώτα λεπτά και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το σκορ ήταν 15-15 στο 7′, με τον Νικ Καλάθη να κάνει “όργια” και στις δύο πλευρές του παρκέ, “σβήνοντας” τον Αλεξέι Σβεντ και μοιράζοντας τη μία ασίστ μετά την άλλη στους συμπαίκτες του και κυρίως στον Γιώργο Πρίντεζη. Ο Συριανός φόργουορντ διαμόρφωσε το 23-17 στο 9′, με τον Νικ Καλάθη να γράφει με 1/2 βολές το 24-17 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε ασύλληπτο δεκάλεπτο, όντας το “Α” και το “Ω” της “γαλανόλευκης”.

Ο Νικ Καλάθης συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και με 5 σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (31-22 στο 13′). Η “γαλανόλευκη” ξέφυγε και 13 πόντους (35-22), αλλά οι Ρώσοι με ένα σερί 7-0, επέστρεψαν γρήγορα στο παιχνίδι (35-29). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Εθνική Ελλάδας μπροστά στο σκορ με 37-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Μίσσα προσπάθησε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τα κατάφερε με τον Κώστα Σλούκα (47-36) στο 24′. Ωστόσο οι Ρώσοι και πάλι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν στον αγώνα. Ο Σβεντ “ζεστάθηκε” και η ομάδα του Μπαζάρεβιτς, με επιμέρους σκορ (2-11), μείωσε στο καλάθι (49-47 στο 28′), με τον Ρώσο γκαρντ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (51-51 στο 29′), αλλά τον Μπουρούση να δίνει το προβάδισμα (53-51) στην Εθνική Ελλάδας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν εφιαλτικό για την Εθνική Ελλάδας, με τους Ρώσους να ξεφεύγουν με 7 πόντους (60-67) στο 34′, αναγκάζοντας τον Κώστα Μίσσα να καλέσει τάιμ άουτ. Η “γαλανόλευκη” αδυνατούσε να βρει σκορ στην επίθεση, ενώ στην άμυνα “φορτώθηκε” γρήγορα με φάουλ.

Ο Νικ Καλάθης κρατούσε μόνος του την Εθνική και με 4 σερί πόντους μείωσε σε 64-67 στο 36′. Ο Σβεντ με 1/2 βολές έκανε το 64-68, με τον Μπουρούση να μειώνει στο καλάθι (66-68) με 2/2 βολές. Ακολούθησαν σερί άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες, με τον Σλούκα και τον Καλάθη να χάσουν την ευκαιρία να βάλουν την Ελλάδα μπροστά στο σκορ. Τελικά, ο Κοστόφ έκανε το 66-70 με 44 δευτερόλεπτα να μένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ο Μπουρούσης αστόχησε στην επόμενη επίθεση, με τον Κοστόφ να κάνει το 66-71 με 1/2 βολές. Η Ελλάδα έχασε το ριμπάουντ, με τον Φριντζόν να κάνει το 66-72 με 1/2 βολές. Ο βιονικός Καλάθης μείωσε στους 3 πόντους (69-72) με τρίποντο 12” πριν το φινάλε. Ο Φριντζόν με 2/2 βολές έκανε το 69-74, ο Καλάθης αστόχησε στο τρίποντο και το παιχνίδι τελείωσε!

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 25 (8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (7/12 σουτ, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.
ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (7/22 σουτ, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ.