Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Βοσνία Ερζεγοβίνη 77-55

Ελλάδα – Βοσνία Ερζεγοβίνη 77-55

ellada bosnia

Με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Καλαϊτζάκη (Γιώργος 16 π., Παναγιώτης 15 π.) η Εθνική Ελλάδος επικράτησε με 77-55 απέναντι στην Βοσνία Ερζεγοβίνη, για τους αγώνες κατάταξης και έτσι τερμάτισε στην έβδομη θέση του φετινού Ευρωμπάσκετ U18.

Η ελληνική ομάδα μπήκε πιο αποφασισμένη στο παρκέ και με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Καλαϊτζάκης προηγήθηκε με 12-3, χάρη στο σουτ του Δομπρογιάννη, στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τα καλάθια των Μίρκοβιτς και Μπέκιτς έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -5 (12-7).

Ο Δουβλής ξεκίνησε πολύ δυνατά τη δεύτερη περίοδο και με συνεχόμενους πόντους έφερε την Εθνική μας να προηγείται με 20-9, στο 12’. Οι Βόσνιοι από την πλευρά τους απάντησε και με σερί 7-2 μείωσαν σε 22-16, χάρη σε καλάθι του Σόλντο. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις και τον δρόμο προς το καλάθι και βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (24-22), όταν ο Ίλιτς ευστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 7 αναπάντητους πόντους επανέφερε την τάξη και έφερε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο +9 (33-24), στο 19’. Ο Καμένιας σκόραρε για το 37-29 που ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (42-29), με τους 5 συνεχόμενους πόντους του Καμπερίδη, στο 22’. Οι Έλληνες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στο σκορ. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 47-34, όμως ο Άντζιτς με τρίποντο μείωσε σε 47-37. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έδειξε για ακόμη μία φορά γιατί είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας και με δύο τρίποντα έκανε το 55-39, στο 28’. Η Ελλάδα δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 59-41, με καλάθι του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Οι Βόσνιοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και οι γηπεδούχοι έκανα ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ, ενώ έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο +23 (64-41), στο 31’. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με συνεχόμενους πόντους άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, με το σκορ να γίνεται 68-43, στο 34’. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η διαφορά δεν κατέβηκε από τους 20 πόντους. Το τελικό 77-55 διαμόρφωσε ο Καμένιας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιώργος Καλαϊτζάκης και ο αδερφός του Παναγιώτης με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ίλιτς και Σόλντο με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-7, 37-29, 59-41, 77-55.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 16, Καμπερίδης 3, Καλαϊτζάκης Π. 15, Δούβλης 4, Πιλάβιος 2, Δομπρογιάννης 11, Αρσενόπουλος 6, Καμπουρίδης 9, Γάργαλης 2, Λιούνης 4, Βύρλας 5.
ΒΟΣΝΙΑ (Ντζίντιτς): Σόλντο 11, Αλικάντιτς, Μπέγκιτς 4, Άντζιτς 3, Ίλιτς 16 Κάμεντζας 10, Σικίρας 6, Μίρκοβιτς 3, Ομέροβιτς, Γιάνκοβιτς 2.