Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Λετονία 71-65

Ελλάδα – Λετονία 71-65

ellada letonia

Η Εθνική Ελλάδος εμφάνισε το καλό της πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και με έναν Μωραΐτη από άλλον πλανήτη (26 πόντους !), επικράτησε με 71-65 απέναντι στην Λετονία, για την φάση των 16 του Ευρωμπάσκετ U18. Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, στην 8άδα, η Τουρκία (4/08, 14:30).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα 4-0, όμως οι Λετονοί απάντησαν άμεσα και με σερί 10-2 βρέθηκαν μπροστά με 10-6, χάρη σε τρίποντο του Καουφμάνις. Η Ελλάδα πίεσε αρκετά στα επόμενα λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί και πάλι με 14-12, με το καλάθι του Μωραΐτη, στο 6’. Οι τέσσερις πόντοι των Γάργαλη και Αρσενόπουλου διατήρησαν το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-17.

Ο Βισνέβικς μείωσε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως ο Γάργαλης απάντησε άμεσα και διατήρησε την διαφορά στο +4 (23-19). Ο Κάμπους έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (23-23), μετά το εύστοχο σουτ του από μέση απόσταση, στο 14’. Η Ελλάδα βελτιώθηκε στα επόμενα λεπτά και κατάφερε να ξεφύγει με 6 πόντους (33-27), με το τρίποντο του Καμπουρίδη. Ο Μπέρκις με προσωπική προσπάθεια σκόραρε για το 35-31, που ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Η Ελλάδα ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο μέρος και με 5 σερί πόντους έφτασε στο 40-31, στο 22’. Οι Λετονοί πίεζαν ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο και ανάγκασαν τους διεθνείς μας σε πολλά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι και προσπέρασαν στο σκορ με 44-42, ενώ ο Δοβρογιάννης ισοφάρισε σε 44-44. Ο Βύρλας με 5 σερί πόντους έδωσε και πάλι προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 49-45, όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +2 (51-49).

H ελληνική ομάδα με μία τρομερή αντεπίθεση και σερί 10-2 βρέθηκε να προηγείται με 6 πόντους (59-53), μετά το καλάθι του Γάργαλη, στο 33’. Οι Λετονοί βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν άμεσα σε 59-57, χάρη στα καλάθια των Κάμπους και Ερμανβκις. Οι διεθνείς μας δεν αγχώθηκαν και έδειξαν μεγάλη ηρεμία και με το τρίποντο του Καμπουρίδη βρέθηκε στο +9 (66-57), στο 38’. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 6-0 και μείωσαν σε 66-63 και έδωσαν διαφορετικό ενδιαφέρον στα 35” που απέμεναν. Η Εθνική μας έδειξε ψυχραιμία στις μαζεμένες ελεύθερες βολές και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +7 (70-63), 10” πριν το τέλος. Ο Μωραΐτης με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 71-65.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μωραΐτης και Γιώργος Καλαϊτζάκης με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μίσκα και Καουφμάνις με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-31, 49-51, 71-65.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 15 (7ρ, 6 α, 3κλ, 2κ), Μωραϊτης 26 (4ρ, 3 α, 4κλ), Καμπερίδης 1, Καλαϊτζάκης Π., Δούβλης, Δομπρογιάννης 3, Αρσενόπουλος 2, Καμπουρίδης 12, Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 4.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Χελμάνις): Ατελμπάουερς 8, Καουφμάνις 11, Ραμάνις, Βισνεβικς 5, Βιτόλινς, Μίσκα 12, Χερμανόφσκις 4, Μπέρκις 4, Σαλένιεκς 5, Βίκσνε, Κάμπους 9, Λάτσις 7.