Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Ιταλία 81-49

Ελλάδα – Ιταλία 81-49

hellas1

hellas1

Σαρωτική ήταν η Εθνική Ελλάδος Νέων στο πρώτο φιλικό παιχνίδι για το Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στην Κρήτη. Η «γαλανόλευκη» συνέτριψε με 81-49 την Ιταλία, έχοντας αρκετούς παίκτες σε πολύ καλή επιθετική βραδιά.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά προηγούμενη 11-0, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (18-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το αντιπροσοπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε ρυθμούς και με όπλο την πολύ καλή άμυνα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο 42-29.

Στην τρίτη περίοδο, η Εθνική δεν κατέβασε στροφές και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε τη διαφορά στο +19 (61-42). Η τελευταία περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ιταλούς να μένουν στους 49 πόντους.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Βασίλης Μουράτος με 15 πόντους, ενώ ο Θόδωρος Καρράς πρόσθεσε 13. Από τους Ιταλούς, ο Μορέτι είχε 19 πόντους, ενώ ήταν και ο μοναδικός διψήφιος.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 42-29, 61-42, 81-49.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Μιλεντίγιεβιτς 9(2), Κόνιαρης 7(1), Φλιώνης 9(3), Καρράς 13, Σκουλίδας 6(2), Αντετοκούνμπο 9(1), Δίπλαρος, Αγραβάνης 2, Χρηστίδης, Μουράτος 15, Παπαδάκης, Τάταρης 5.

ΙΤΑΛΑΙΑ (Μπουσκάλια): Καρότι 5, Ντα Κάμπο 3, Λα Τόρε 6, Σγκορμπάτι 4, Πολόνε, Μορέτι 19, Τίμπερι 2, Μπολπίν 7, Τοτέ 3, Νοχουότσα, Καταπάν