Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 63-58

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 63-58

olympiakos panathinaikos spanoulis

“Ερυθρόλευκος” βάφτηκε ο πρώτος τελικός της Basket League, καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα του Παναθηναϊκού με 63-58 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Πρίντεζη πήρε προβάδισμα με 10-4, ενώ ο τελευταίο χρέωσε γρήγορα με δύο φάουλ τον Σίνγκλετον και τον “έστειλε” στον πάγκο.

Οι “ερυθρόλευκοι” στην πρώτη περίοδο “χτυπούσαν” από τα 6.75 μ. και με ακόμη ένα τρίποντο από τον Πρίντεζη προηγήθηκαν με 13-6. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να βάζει τη μπάλα στο post, με αποτέλεσμα οι ψηλοί του Ολυμπιακού να φορτωθούν με φάουλ (2 Μιλουτίνοφ2 Μπιρτς1 Γιανγκ).

Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στην επίθεση και με “κρυφό” όπλο τον Γιανγκ, που σημείωσε συνεχόμενους πόντους, πήρε “αέρα” 9 πόντων στην πρώτη περίοδο (19-10). Στο ξεκίνημα της δεύτερης ο Ρίβερς μείωσε με τρίποντο, αλλά ο Παπανικολάου απάντησε άμεσα (22-13), ενώ με καλάθι του Ουότερς πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (24-13).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με σερί 10-0 να επιστρέψει στο παιχνίδι και να μειώσει στον 1 (24-23). Μάλιστα, οι “πράσινοι” με τρίποντο του Αντώνη Φώτση πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (26-27).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού “ξύπνησαν” και κατάφεραν με 4 συνεχόμενες βολές να πάρουν ξανά το προβάδισμα (35-31). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε 1” πριν το τέλος του ημιχρόνου, να μειώσει με καλάθι του Φώτση (35-33).

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό όμως να κρατάει σταθερά το προβάδισμα. Ο Μιλουτίνοβ ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο και με 2 καλάθια και μία ασίστ έκανε το 45-38.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Ρίβερς με δύο τρίποντα και ο Σίνγκλετον με δίποντο έβαλαν μπροστά τους “πράσινους” (45-46). Ο Κρις Σίνγκλετον και πάλι με ένα πολύ δύσκολο καλάθι 5” πριν το τέλος της περιόδου έκανε το 48-50.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα μικρό 5-0 και να περνάει αυτός μπροστά (53-50). Το τριφύλλι απάντησε με δικό του σερί (6-0) και πήρε κεφάλι στο σκορ (53-56).

Ο Μιλουτίνοβ και πάλι έκανε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους 1.02′ πριν το τέλος έδωσε “αέρα” 3 πόντων στην ομάδα του Πειραιά (61-58).

Ο Παπανικολάου 49” “κέρασε” ένα εκπληκτικό στοπ τον Ρίβερς, στην προσπάθεια του να σουτάρει για τρεις και ο Σπανούλης με δύο βολές έκανε το τελικό 63-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Μιλουτίνοβ 12, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11 (10ασ), Γκριν 3, Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7
Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13 (11ρ), Σίνγκλετον 9, Καλάθης 5, Ρίβερς 16, Τζέιμς 6, Φώτσης 5, Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2.

Basket League: Αυλαία στην 4η αγωνιστική του Top 6

Ολοκληρώνεται σήμερα η 4η αγωνιστική του Top 6. Με το παιχνίδι ανάμεσα στον Άρη και τον Κο…