Κεντρική NBA Αναλυτικά τα highlights της τρομερής 1ης περιόδου των Σέλτικς (vid)
NBA

Αναλυτικά τα highlights της τρομερής 1ης περιόδου των Σέλτικς (vid)

isaiah thomas

Οι Μπόστον Σέλτικς φρόντισαν να βάλουν τα θεμέλια του θριάμβου από την 1η περίοδο, στο 5ο παιχνίδι εναντίον των Γουάσινγκτον Γουίζαρντς! Οι “κέλτες” κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα 12 πόντων στα πρώτα 12 λεπτά (33-21) δίχως να ξανακοιτάξουν πίσω, με την απόσταση των δύο ομάδων να σταθεροποιείται σε διψήφια τιμή μέχρι το τέλος!

Με τρομερές αποστάσεις στην επίθεση και άψογη άμυνα, τόσο στην περιφέρεια, όσο και κάτω από το καλάθι, οι Σέλτικς έκαναν επίδειξη της ανωτερότητάς τους  αλλά ο τομέας-κλειδί ήταν το τρανζίσιον. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 15 πόντους στην 1η περίοδο μέσω πόντων στον αιφνιδιασμό, με 6/6 σουτ, έναντι κανενός των Γουίζαρντς! Ο Έιβερι Μπράντλεϊ ήταν ο πρωταγωνιστής με 14 πόντους ενώ ο Αϊζέια Τόμας μοίρασε 5 ασίστ, βλέποντας πάντοτε τον ελεύθερο παίκτη.