Κεντρική NBA “Καυτοί” Σέλτικς, θριάμβευσαν επί των Γουίζαρντς! (vids)

“Καυτοί” Σέλτικς, θριάμβευσαν επί των Γουίζαρντς! (vids)

avery bradley

Χάρη στον πλουραλισμό τους στο σκοράρισμα αλλά και την εκπληκτική απόδοσή τους στο 1ο ημίχρονο, οι Μπόστον Σέλτικς επιβλήθηκαν εύκολα με 123-101 των Γουάσινγκτον Γουίζαρντς, παίρνοντας “κεφάλι” με 3-2 στις νίκες! Έτσι, ο νόμος της έδρας επιβεβαιώθηκε ξανά ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την γηπεδούχο ομάδα να επικρατεί και στα 9 φετινά τους παιχνίδια! Οι “κέλτες” απέκτησαν μια εξαιρετική διαφορά από την 1η περίοδο, βασισμένοι στους πόντους στον αιφνιδιασμό, διατηρώντας την μέχρι τέλους, ανακόπτοντας με μεγάλη επιτυχία όλα τα βασικά ατού των αντιπάλων. Πλέον, οι φίλοι της ομάδας μπορούν να αισιοδοξούν, με τους Τελικούς της Ανατολής να φαντάζουν μόλις μια “ανάσα” μακριά!

//platform.twitter.com/widgets.js

Ο Έιβερι Μπράντλεϊ μπήκε στα παπούτσια του Αϊζέια Τόμας, αναλαμβάνοντας το μεγαλύτερο επιθετικό φορτίο, με καταπληκτικά αποτελέσματα! Συγκεκριμένα, τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, 25 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο (αμφότερα ρεκόρ καριέρας σε πλέι-οφ παιχνίδι) ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής. Ο σούτινγκ γκαρντ της Βοστόνης βρισκόταν στη “ζώνη του λυκόφωτος” εξαρχής, ολοκληρώνοντας το ματς με 11/12 προσπάθειες σε catch-n-shoot συνθήκες! Η αυτοπεποίθησή του “ξεχείλιζε”, δίχως να διστάζει να εκτελεί τρίποντα ακόμη και στο τρανζίσιον ενώ έφευγε με τρομερή ταχύτητα στο ανοικτό γήπεδο, προκειμένου να τελειώσει με ευκολία τις φάσεις. Ακόμη, εκμεταλλεύτηκε τις κακές άμυνες των Γουίζαρντς μακριά από την μπάλα, κόβοντας συνεχώς στην πλάτη των αντιπάλων.

Ο Αλ Χόρφορντ έκανε τρομερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 τάπες, με 8/9 σουτ! Ήταν πολύ αποδοτικός στα σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (3/4) και διάβαζε εξαιρετικά την αντίπαλη άμυνα, αναγνωρίζοντας πότε πρέπει να πασάρει και πότε να εκτελέσει. Οι πάσες του από το χαμηλό αλλά και από το ψηλό ποστ “έφτιαχναν” συνεχώς τους συμπαίκτες του, οι οποίοι κινούνταν ασταμάτητα χωρίς την μπάλα, γνωρίζοντας ότι ο Δομινικανός σέντερ θα τους τροφοδοτήσει την κατάλληλη στιγμή. Η εξαιρετική του κατάσταση φάνηκε και από το γεγονός ότι ευστόχησε σε δύο σουτ μετά από ντρίμπλα (!), κάτι που δεν επιχειρεί σχεδόν ποτέ!

Αξίζει, φυσικά και μια ξεχωριστή αναφορά στις αμυντικές του επιδόσεις, με τον Χόρφορντ να είναι ο “προστάτης” του καλαθιού που έψαχναν με αγωνία οι Σέλτικς. Μοίρασε 3 τάπες και παρενέβη αποτελεσματικά σε πολλές προσπάθειες των αντιπάλων, με αποτέλεσμα η Βοστόνη να τρέχει πιο άνετα στο τρανζίσιον, καθώς εξασφάλιζε το αμυντικό ριμπάουντ.

Ο Τζέι Κράουντερ ήταν και αυτός καθοριστικός, με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, δρώντας κυρίως μέσω του παιχνιδιού στο τρανζίσιον αλλά και της κίνησης χωρίς την μπάλα. Όσον αφορά τον ηγέτη της ομάδας, Αϊζέια Τόμας, έμεινε για 3η σερί φορά κάτω από τους 20 πόντους, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 18, μαζί με 9 ασίστ. Αυτή τη φορά, όμως, οι συμπαίκτες του ήταν σε θέση να πράξουν το μεγάλο step-up, οδηγώντας την ομάδα στον θρίαμβο.

Ο Τόμας ήταν ασφυκτικά μαρκαρισμένος σε πολλές περιστάσεις, με τους Γουίζαρντς, μάλιστα, να του αρνούνται πλήρως να υποδεχθεί την μπάλα σε κάποιες κατοχές (deny) αλλά ο μικρόσωμος σούπερ-σταρ κατόρθωσε να είναι αποτελεσματικός. Λαμβάνοντας την μπάλα κυρίως με hand-off (χέρι με χέρι), ο Τόμας έμπαινε στη ρακέτα και τραβούσε πολλούς αμυντικούς, καταφέρνοντας να “σπάει” την μπάλα στους ελεύθερους σουτέρ ενώ ήταν εξαιρετικός στο ανοικτό γήπεδο, όπως και ολόκληρη η ομάδα του!

Σε ό,τι αφορά τους Γουίζαρντς, ο Τζον Γουολ τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 4 ασίστ (7/17 σουτ), ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 16, με 7/19 σουτ, επιστρέφοντας στις μη αποδοτικές εμφανίσεις του ενώ ο Ότο Πόρτερ είχε 13, με τη Γουάσινγκτον να έχει μόλις 7/29 τρίποντα και 38.5% στα σουτ εντός πεδιάς! Στα αξιοσημείωτα ανήκει και το γεγονός ότι κατάφεραν να χάσουν τη “μάχη” των ριμπάουντ (45-48) από μία εκ των πιο αδύναμων ομάδων του πρωταθλήματος στον τομέα αυτό!

Οι Σέλτικς μπήκαν “πεινασμένοι” στην αναμέτρηση, σκοράροντας 15 πόντους στον αιφνιδιασμό στα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας 6 στις 6 προσπάθειες στον τομέα αυτό! Το αρχικό 0-4 μετατράπηκε σε 16-4, με τους Σέλτικς να πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα μια εκ των κορυφαίων ομάδων του πλανήτη στο τρανζίσιον! Η 1η περίοδος έληξε με σκορ 33-21, με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ ξανά σε μονοψήφια επίπεδα!

Η Βοστόνη σκόραρε μόλις 4 πόντους στον αιφνιδιασμό στο υπόλοιπο του παιχνιδιού αλλά η καταπληκτική κυκλοφορία της μπάλας (33 ασίστ σε 46 εύστοχα σουτ) και η ευστοχία από τα 7.25 (16/33 τρίποντα) έδειξαν τον δρόμο για τη διατήρηση της διαφοράς σε υψηλά επίπεδα. Η Γουάσινγκτον χανόταν συνεχώς στην άμυνα, με κακές συνεννοήσεις, λανθασμένες βοήθειες και κοψίματα στην πλάτη τους ενώ δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν ομαλά στην επίθεση, με τους παίκτες τους σε μέτρια μέρα και το παιχνίδι στο τρανζίσιον “μπλοκαρισμένο”. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 67-51, με τη συνέχεια να φαντάζει τυπική διαδικασία. Η αξιοθαύμαστη σταθερότητα των Σέλτικς ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στους 26 πόντους (104-78) προτού καταλήξουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …