Κεντρική Β' Εθνική “Πόλεμος” για την άνοδο!

“Πόλεμος” για την άνοδο!

karditsa-ermis

Απομένουν τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος του ομίλου του Βορρά του Β’ Εθνικής, με την Καστοριά να έχει εξασφαλίσει την άνοδο στην Α2 και την Καρδίτσα με τον Ερμή Αγιάς να παλεύουν για το δεύτερο προνομιούχο εισιτήριο.

Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες, με την Καρδίτσα να έχει επικρατήσει εκτός έδρας του Ερμή με 78-74 στον πρώτο γύρο και τις δύο ομάδες να συγκρούονται σήμερα (30/4, 17:00) στην Καρδίτσα, σ’ ένα παιχνίδι που θα κρίνει εν πολλοίς τη δεύτερη θέση.

Εφόσον οι γηπεδούχοι υπερασπιστούν την έδρα τους, τότε θα ξεφύγουν ουσιαστικά με δύο βαθμούς, καθώς θα έχουν μία νίκη παραπάνω και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι θέλουν πρώτα απ’όλα το διπλό και στη συνέχεια αν μπορέσουν να καλύψουν το -4 του πρώτου αγώνα.

Δείτε το πρόγραμμα των δύο μονομάχων μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος:

Καρδίτσα
Καρδίτσα – Ερμής Αγιάς
Ευρώπη Πευκοχωρίου – Καρδίτσα
Καρδίτσα – Καστοριά
Γέφυρα – Καρδίτσα

Ερμής Αγιάς
Καρδίτσα – Ερμής Αγιάς
Ερμής Αγιάς – Καστοριά
Πιερικός Αρχέλαος – Ερμής Αγιάς
Ερμής Αγιάς – Φίλιππος Βέροιας

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:

Σάββατο 29 Απριλίου
ΑΟ Αγρινίου – ΚΣ Γέφυρας 85-68

Κυριακή 30 Απριλίου
ΔΑΚ Καστοριάς 17.00 ΑΣ Καστοριάς – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης Τζίμα-Τσιρτσιμάλης (Κηπουρίδης)
Καρδίτσας 19.00 ΑΣ Καρδίτσας – ΓΣ Ερμής Αγιάς Δεσλής-Καλογερόπουλος (Μιναρετζόπουλος)
ΔΑΚ Βικέλας Μακρ. 17.00 ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας – ΣΑΑΚ Ανατόλια Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου (Μελανίδης)
Αρναίας 17.00 ΣΑ Στρατωνίου – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ. (Σακελλαρίου)
Χρ. Χριστοδούλου 17.00 ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης – ΑΠΣ Αίας Ευόσμου Ντούρας-Μπακάλης (Σαλικίδης)
Πολύγυρου 17.00 ΑΟ Πολυγύρου – ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου Τζιοπάνος-Αγραφιώτης (Μήτσιου)

Πέμπτη 4 Μαΐου
Σιδ. Σταθμού 20.00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΧΑΝΘ Πιτσίλκας-Φακίτσας (Σαμάλης)

Η βαθμολογία (σε 26 αγώνες):

1. Καστοριά 49 (23-3)
2. Καρδίτσα 46 (20-6)
3. Ερμής Αγιάς 46 (20-6)
4. Αγρίνιο 43 (16-11)*
5. Πευκοχώρι 40 (14-12)
6. Ερμής Λαγκαδά 40 (14-12)
7. Στρατώνι 40 (14-12)
8. Ασπίδα Ξάνθης 39 (13-13)
9. Γέφυρα 39 (12-15)*
10. Ανατόλια 38 (12-14)
11. Χαρίλαος Τρικούπης 38 (12-14)
12. Πιερικός Αρχέλαος 36 (10-16)
13. Φίλιππος Βέροιας 35 (9-17)
14. ΧΑΝΘ 35 (9-17)
15. Πολύγυρος 33 (7-19)
16. Αίας Ευόσμου 30 (4-22)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Έσπερος Λαμίας : “Επανεκκίνηση με κανόνες”

Ο Έσπερος Λαμίας είναι υπέρ της επανεκκίνησης του πρωταθλήματος, γι’ αυτό κι έστειλε…