Κεντρική NBA “Καθάρισαν” στο… νήμα τους Σίξερς οι “πολεμιστές” (vids)

“Καθάρισαν” στο… νήμα τους Σίξερς οι “πολεμιστές” (vids)

steph curry warriors

steph-curry-warriors-sixers

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς δεν βρίσκονται και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και η εικόνα του χθεσινού αγώνα εναντίον των Σίξερς αντικατόπτριζε την πάσαν αλήθεια. Οι “πολεμιστές” βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 16 πόντους στα τέλη της 3ης περιόδου αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και παίζοντας στο “κόκκινο” κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της μαχητικής Φιλαδέλφια με 106-104.

Οι Τζαζ κόντρα στους Πίστονς θα πάρουν την έβδομή τους νίκη στα τελευταία 10 εκτός έδρας ματς; Οι Σπερς απέναντι στους Μπλέιζερς θα πάρουν το 12ο θετικό αποτέλεσμα στα τελευταία 13 παιχνίδια; Η 2winbet.gr θα προσφέρει στους πελάτες της τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς στο NBA μαζί με LIVE STREAMING!

Ο Στεφ Κάρι έδωσε τη απαραίτητη ώθηση στο Γκόλντεν Στέιτ στο χρονικό σημείο που χρειαζόταν, με 12 πόντους στην 4η περίοδο. Ανήμερα των 29ων γενεθλίων του, ο “Human Torch” σταμάτησε στους 29 πόντους, με 3/10 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 8/8 βολές, χρησιμοποιώντας κυρίως το πικ-εν-ρολ, ώστε να βρει τα σουτ που επιθυμούσε ενώ επιχειρούσε συχνά να τρέξει στον αιφνιδιασμό, καθώς η ομάδα του παραήταν στατική στο μισό γήπεδο (σπάνιο φαινόμενο για τα δεδομένα τους).

Ο παίκτης, όμως, που “σάρωσε” και στις δύο πλευρές του γηπέδου ήταν φυσικά ο Ντρέιμοντ Γκριν. Με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 τάπες έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Κρις Γουέμπερ (2000) που σημειώνει τέτοια στατιστική γραμμή! Βρισκόταν κυριολεκτικά παντού, βγάζοντας τρομερές άμυνες, τόσο στον αέρα, όσο και χαμηλά, αλλοιώνοντας σουτ, βάζοντας με απίθανη ταχύτητα και ακρίβεια τα χέρια του πάνω στην μπάλα. Στην επίθεση ήταν συνήθως αυτός που έβγαζε την ομάδα στο τρανζίσιον ενώ κέρδισε και πληθώρα φάουλ (11/14 βολές) χάρη στη μαχητικότητα και την άγνοια κινδύνου που τον διακατέχει.

Οι δύο ομάδες είχαν υψηλή παραγωγικότητα στην 1η περίοδο, με τους Γουόριορς να παρουσιάζονται σχετικά εύστοχοι ενώ οι Σίξερς λειτουργούσαν μέσω του πικ-εν-ρολ, “χτυπώντας” στα μις-ματς. Το 1ο δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 35-34.

Ο Κλέι Τόμπσον ηγούνταν των προσπαθειών των Γουόριορς, με 19 πόντους στο 1ο ημίχρονο, χάρη στη “θανατηφόρα” κίνησή του χωρίς την μπάλα, η οποία του εξασφάλιζε σουτ καλής ποιότητας. Από την άλλη, οι Σίξερς είχαν πολλαπλές πηγές σταθερού σκοραρίσματος, με τον “old-school” αλλά αποτελεσματικό τρόπο παιχνιδιού του Τζαλίλ Όκαφορ να κάνει τη διαφορά (16 πόντοι στο ημίχρονο). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 1 πόντου (58-59).

Οι Σίξερς εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική “αφλογιστία” των Γουόριορς στην 3η περίοδο, “χτίζοντας” μια αξιοπρόσεκτη διαφορά από τα πρώτα λεπτά της. Ο Ντάριο Σάριτς είχε πάρει “φωτιά” (25 πόντοι συνολικά), με τη Φιλαδέλφια να βρίσκει συνεχώς καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και να μεγαλώνει την απόσταση μέχρι και τους 16 πόντους! Ο Τόμπσον ήταν η μόνη σταθερή πηγή σκοραρίσματος (28 πόντοι) και το 3ο δωδεκάλεπτο έληξε στο -12 για τους “dubs” (78-90). O “διακόπτης” γύρισε στην τελευταία περίοδο, με τον Κάρι να εκτελεί συνεχώς και τον Γκριν να βγάζει κάθε πιθανή άμυνα. Γρήγορα το προβάδισμα άλλαξε χέρια και εν τέλει το Γκόλντεν Στέιτ έφθασε στην τελική επικράτηση, “σπάζοντας” το σερί 3 ηττών, το οποίο “έτρεχε”.

Στα υπόλοιπα ματς, ο “πυρετός” των τριπλ-νταμπλ συνεχίζεται για τον Ράσελ Γουέστμπρουκ, ο οποίος σημείωσε το 33ο του για φέτος, στην εύκολη νίκη των Θάντερ επί των Νετς ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε το 10ο αντίστοιχα, στην άνετη επικράτηση των Καβς (οι οποίοι σούταραν με 19/30 τρίποντα). Οι Νικς ήταν ασυνήθιστα καλοί στον αμυντικό τομέα και επιβλήθηκαν των Πέισερς ενώ οι Πέλικανς πήραν επιτέλους μια ξεκάθαρη νίκη, με τους ΝτεΜάρκους Κάζινς και Άντονι Ντέιβις στη σύνθεσή τους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (14/3)

• Ντιτρόιτ Πίστονς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 96-128 (Χάρις 17, Μόρις 13 / Έρβινγκ 26, Σάμπερτ 18, Τζέιμς 16 [11 ριμπάουντ, 12 ασίστ])
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Μπρούκλιν Νετς 122-104 (Γουέστμπρουκ 25 [12 ριμπάουντ, 19 ασίστ], Ολαντίπο 21, Καντέρ 17, Γκίμπσον 17 / Λόπεζ 24, Λιν 24, ΛεΒερτ 16)
  • Ιντιάνα Πέισερς – Νιου Γιορκ Νικς 81-87 (Τζορτζ 22 [10 ριμπάουντ], Τέρνερ 17 [12 ριμπάουντ] / Άντονι 22 [13 ριμπάουντ], Ρόουζ 16, Ερνανγκόμεζ 13 [16 ριμπάουντ])
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Νιου Όρλεανς Πέλικανς 77-100 (Λίλαρντ 29, Νέιπιερ 10 / Κάζινς 22, Ντέιβις 15 [15 ριμπάουντ])
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 104-106 (Σάριτς 25, Όκαφορ 22, Χολμς 14 / Κάρι 29, Τόμπσον 28, Γκριν 20)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…