Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 77-71

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 77-71

aek paok

aek-paok

Αν και τα χρειάστηκε, η ΑΕΚ διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς επικράτησε εντός έδρας των “ασπρόμαυρων” με 77-71, σ’ ένα ντέρμπι από τα παλιά, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Ένωση ανέβηκε στο 15-4, με τον ΠΑΟΚ να υποχωρεί στο 10-9.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρόκο Ούκιτς, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κώστας Βασιλειάδης, ο οποίος άγγιξε το double-double (9π., 9ριμπ.) κόντρα στην πρώην του ομάδα. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Κλάντον (17π., 8ριμπ.) και ΜακΦάντεν (17π., 7ριμπ.).

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια, θέλοντας να δείξει στην Ένωση πως μόνο εύκολο δεν θα ήταν το έργο της στην αποψινή αναμέτρηση. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου “χτύπησε” όλες τις αδυναμίες της Ένωσης, πέτυχε αρκετούς πόντους τόσο από το ζωγραφιστό όσο κι από την περιφέρεια, με τους “ασπρόμαυρους” να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (17-26). Ο Κλάντον ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του ΠΑΟΚ στην πρώτη περίοδο, με τον ΜακΦάντεν να παίρνει μπρος στα τελευταία λεπτά και να πετυχαίνει τους πέντε τελευταίους πόντους των φιλοξενούμενων.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ανέβασε στροφές στην άμυνα και με τον Ούκιτς να παίρνει… φωτιά στην επίθεση, πλησίασε στο καλάθι (29-31 στο 15′). Ο Κλάντον συνέχισε να κάνει ζημιά στην ΑΕΚ κάτω από τα καλάθια, με την Ένωση, πάντως,να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (37-37 στο 19′) και τον ΠΑΟΚ να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +2 (37-39) με 2/2 βολές του Τσόχλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι μέχρι και το 28′ (53-53). Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο ΠΑΟΚ αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, με την Ένωση να προηγείται με 5 πόντους (59-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη σε 2 βολές κι ένα δίποντο του ΜακΓκραθ.

Στην καθοριστική τελευταία περίοδο, οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ σκόραραν με το σταγονόμετρο, με την Ένωση να διατηρεί το προβάδισμα που πήρε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν να πυροβολούν εκ νέου πίσω από την γραμμή των 6,75, μειώνοντας στο καλάθι (68-66 στο 37′). Με σερί 5-0, η Ένωση ξέφυγε με 73-66 στο 38′, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με δικό του σερί 5-0 και να μειώνει ξανά στο καλάθι (73-71 στο 39′). Ο Ούκιτς έκανε το 75-71, ο ΜακΦάντεν αστόχησε σε τρίποντο και ο Βασιλειάδης έκανε το 77-71 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71.
ΑΕΚ (Ζντόβτς): Ούκιτς 17 (2), ΜακΓκράθ 4, Ελονού 8, Σάκοτα 13 (1), Βασιλειάδης 9 (1), Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 7 (1), Νιούλεϊ 2, Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 11 (3), Μαργαρίτης 5 (1), ΜακΦάντεν 16 (3), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 5 (1), Πέινερς 6, Κλάντον 17.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…