Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72-59

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72-59

pao osfp charalampopoulos

pao-osfp-charalampopoulos

Πήρε τη νίκη, δεν κάλυψε τη διαφορά…
Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε εντός έδρας του λαβωμένου Ολυμπιακού με 72-59 και τον έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Δεν κατάφερε, όμως, να καλύψει τη διαφορά των 25 πόντων που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ κι έτσι αν ολοκληρωνόταν τώρα η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, οι “ερυθρόλευκοι” θα τερμάτιζαν πρώτοι και θα είχαν το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρατάχθηκε δίχως τους Πάτρικ Γιανγκ και Ματ Λοτζέσκι κι έχασε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τραυματισμό τον Βασίλη Σπανούλη, άντεξε μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τέταρτη περίοδο, οι “πράσινοι” πάτησαν τέρμα το γκάζι κι έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Κέι Σι Ρίβερς και Κρις Σίνγκλετον. Οι δύο Αμερικανοί σκόραραν τους 46 από τους 72 πόντους του Παναθηναϊκού, με τον πρώτο να μετράει 26 πόντους (6/10 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ και τον δεύτερο να προσθέτει 20 πόντους (4/5 τρίποντα). Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Πρίντεζης (14π.) και Παπανικολάου (13π.)

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε για δεύτερο σερί παιχνίδι να ξεκινήσει με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στη βασική πεντάδα. Ο νεαρός φόργουορντ αντιμετώπισε πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Παπανικολάου στις επιθέσεις του Ολυμπιακού, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παρκέ και να προηγούνται με 0-5. Οι “πράσινοι” πέτυχαν το πρώτο καλάθι τους στον αγώνα στο 3′, με τον Καλάθη να “τρυπάει” την “ερυθρόλευκη” άμυνα και να ευστοχεί σε λέι απ, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο στον αγώνα, μιας και η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προτιμούσε να εκτελεί τρίποντα, παρά να μπαίνει στο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι (0/6 τρίποντα) στο πρώτο μισό του πρώτου δεκάλεπτου, αδυνατώντας να βρουν εύκολα σκορ. Αντίθετα, οι “ερυθρόλευκοι” έπαιζαν ορθολογικό μπάσκετ, ακουμπούσαν την μπάλα στο post (κυρίως με τον Πρίντεζη) κι έφταναν με σχετική άνεση στο καλάθι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 12-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μοναδική πηγή κινδύνου για την “ερυθρόλευκη” άμυνα ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος ήταν ο μοναδικός που βρήκε στόχο πίσω από τη γραμμή των 6,75.

Η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός, με την παρουσία των Τζέιμς, Ρίβερς και Παππά στο παρκέ, ανέβασε στροφές στην άμυνα, βραχυκυκλώνοντας πλήρως την επίθεση του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετικά άστοχοι, ενώ έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, την ώρα που ο Σπανούλης έβγαινε νοκ άουτ, με πρόβλημα στον προσαγωγό. Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισαν να σουτάρουν σχεδόν μόνο τρίποντα, μόνο που σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, έβρισκαν στόχο. Με σερί 14-0 και με πρωταγωνιστή τον “καυτό” Κέι Σι Ρίβερς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 26-20 στο 15′, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι (26-22) στη δεύτερη περίοδο στο 16′. Με νέο σερί 5-0, οι “πράσινοι” ξέφυγαν με 31-22, με τους “ερυθρόλευκους” να απαντούν με δικό τους σερί 6-0 και να μειώνουν στους 3 πόντους (31-28) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία μάχη μεταξύ του Κρις Σίνγκλετον και του Έρικ Γκριν. Οι δύο Αμερικανοί ήταν “καυτοί”, τραβώντας το κουπί στην επίθεση του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού, αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας. Χαρακτηριστικό είναι πως κανένας από τους δύο δεν ξέφυγε με διαφορά άνω των τριών πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 17-17, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διαφορά των τριών πόντων (48-45) από το πρώτο ημίχρονο.

Με ένα δίποντο κι ένα τρίποντο του Σίνγκλετον, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 53-45 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ ο Ρίβερς ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-47 στο 34′). Ένα κάρφωμα του Τζέιμς στον αιφνιδιασμό κι ένα τρίποντο του Ρίβερς, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +16 (63-47 στο 36′), με τους “πράσινους” να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκη, αλλά να μην καλύπτουν τη διαφορά των 25 πόντων που είχαν ηττηθεί στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20 (4), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2.

Περισσότερα από Λένα Καραλή

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…