Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς – Μπάμπεργκ 63-58

Ούνικς – Μπάμπεργκ 63-58

Eurolrague

Euroleague-baberg-unics

Την έβδομη νίκη της στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Ούνικς Καζάν απέναντι στην Μπάμπεργκ με 63-58, παρόλο που στο πρώτο μέρος ήταν κατώτερη των περιστάσεων κι επέτρεψε στους παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι να προγηθούν ακόμη και με διψήφια διαφορά.

Το σύνολο του πρώην τεχνικού της Εθνικής Ελλάδος βρίσκεται πλέον στο 8-9 και στρέφει το βλέμμα του στο εκτός έδρας παιχνίδι με την πρωταθλήτρια Ευρώπης του Δημήτρη Ιτούδη, ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Μίλερ και Βερεμένκο έβαλαν μπροστά τη γερμανική ομάδα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού (0-4), αλλά η Ούνικς με σερί 8-1, έδωσε άμεση -προσωρινή- απάντηση, παίρνοντας μικρό προβάδισμα (8-5), πρωτού οι φιλοξενούμενοι πατήσουν το… γκάζι κι έχοντας πολυφωνία οδηγηθούν στο 13-20, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” του Πασούτιν προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να ροκανίσουν τη διαφορά, δεδομένου ότι δεν ήθελαν να πάνε στ’ αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Ο Λάνγκφορντ ήταν αυτός που “τραβούσε το κουπί” στην επίθεση, με αποτέλεσμα το 16-27 το οποίο απέκτησε η Μπάμπεργκ στο 12′, να γίνει 24-29. Η Μπάμπεργκ κατάφερε, όμως, να κρατήσει “κεφάλι” στο σκορ κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο διαμορφώντας το 30-36, χάρη σε τρίποντο του Μίλερ.

Οι γηπεδούχοι ξέχασαν τον καλό τους εαυτό, δεν έδωσαν συνέχεια στην ανοδική του πορεία και η Μπάμπεργκ δεν άφησε ατιμώρητη την… χαλαρότητα της Ούνικς, αφού οι Στρέλνιεκς και Μίλερ “έγραψαν” το 30-42, βάζοντας σε ένα κομβικό σημείο τις βάσεις για το διπλό. Αντίποφ και Ουίλιαμς “μίλησαν” και μείωσαν με 8 διαδοχικούς πόντους (4 έκαστως) σε 38-42 κι έπειτα ο Πολ Στολ με το πρώτο του τρίποντο σε 41-44.

Ο Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση, καθώς ισοφάρισε σε 44-44 πίσω από τα 6.75, αλλά ο Στάιγκερ με το ίδιο νόμισμα έκανε το 44-47, για να έρθει και πάλι ο πρώην παίκτης της Αρμάνι και φτάνοντας τους 18 πόντους να σημειώσει το 46-47, 10 λεπτά πριν το φινάλε. Στην τέταρτη περίοδο, η Ούνικς παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη στο πλάνο της. Μπορεί να πήγαινε χέρι-χέρι με τους Γερμανούς, αλλά στο 3 λεπτά πριν το τέλος κατάφερε να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων κι έπειτα έξι πόντων (59-53), για να έρθει ο Στρέλνιεκς και να κρατήσει εντός “μάχης” την ομάδα του, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Η Ρώσοι ήταν απόλυτα ψύχραιμοι κι εντέλει πήραν την έβδομη νίκη τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση με 63-58.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 46-47, 63-58.
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Τζόνσον 3 (1), Αντίποβ 5, Κλαρκ, Λάνγκφορντ 27 (3), Στολ 7 (1), Παρακχούσκι 8, Κλιμένκο, Μπάνιτς, Πανίν, Καϊμακόγλου, Ουίλιαμς 13.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκέρι): Κοζέρ 6, Μέλι 4, Ζήσης 4, Στάιγκερ 3 (1), Θις 6, Στρέλνιεκς 13 (2), Βερεμένκο 2, Μίλερ 12 (1), ΜακΝίλ 2, Χίκμαν, Ραντόσεβιτς 6.

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

Παναθηναϊκός: Νίκη για να παραμείνει στην τετράδα

Νίκη στην Μπολόνια θέλει ο Παναθηναϊκός. Την 21η νίκη του θέλει απόψε (29/03, 21:30) ο Παν…