Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Οι κληρώσεις των ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων Νέων

Οι κληρώσεις των ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων Νέων

eok

Οι ομάδες Νέων Ανδρών και Γυναικών, Νεανίδων, Παίδων και Κορασίδων έμαθαν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι προέκυψαν από την κλήρωση των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων Νέων της FIBA, η οποία διεξήχθη σήμερα (10/12) στην Πράγα.

Το ευρωπαϊκό Νέων Ανδρών θα διεξαχθεί στο Ρέθυμνο, τα Χανιά και το Ηράκλειο με τη γενιά που έφτασε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου το 2015 στο Βόλο να δίνει το “παρών”. Η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στον Α’ Όμιλο, έχοντας αντιπάλους τις Τσεχία, Σουηδία και Γερμανία.

Αναλυτικά οι κληρώσεις:

Ευρωπαϊκό U20 Ανδρών Α’ Κατηγορίας (Ελλάδα, Κρήτη)

Α’ Όμιλος:Τσεχία, Σουηδία, Γερμανία, Ελλάδα

Β’ Όμιλος:Μαυροβούνιο, Ισλανδία, Γαλλία, Τουρκία

Γ’ Όμιλος:Ουκρανία, Ισραήλ, Λετονία, Λιθουανία

Δ’ Όμιλος:Ιταλία, Σλοβενία, Ισπανία, Σερβία

Ευρωπαϊκό U18 Ανδρών

Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί τον Ιανουάριο (πιθανή ημερομηνία 26/1) στα γραφεία της FIBA, καθώς το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2016 θα διεξαχθεί 16-22/12 στη Σαμσούντα της Τουρκίας.

Ευρωπαϊκό U16 Ανδρών Β’ Κατηγορίας (Σόφια, Βουλγαρία, 10-19/8)

Α’ Όμιλος:Ισλανδία, Βέλγιο, Ελλάδα, Λευκορωσία, Ρουμανία, Αυστρία

Β’ Όμιλος:Κύπρος, Ολλανδία,Πολωνία, Δανία, Ουκρανία,Βουλγαρία

Γ’ Όμιλος:Ισλανδία, Τσεχία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Νορβηγία, Σλοβακία, Ουγγαρία

Δ’ Όμιλος:Κόσοβο, Γεωργία, Μ. Βρετανία, Λουξεμβούργο, ΠΓΔΜ, Πορτογαλία

Ευρωπαϊκό U18 Γυναικών Α’ Κατηγορίας (Σοπρόν, Ουγγαρία, 5-13/8)

Α’ Όμιλος:Σερβία, Σουηδία, Ισπανία, Κροατία

Β’ Όμιλος:Ουγγαρία, Ελλάδα, Λετονία, Τουρκία

Γ΄Όμιλος:Ρωσία, Σλοβενία, Τσεχία, Λιθουανία

Δ’ Όμιλος:Γαλλία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Ιταλία, Βέλγιο

Ευρωπαϊκό U20 Γυναικών Β’ Κατηγορίας (Εϊλάτ, Ισραήλ, 8-16/7)

Α’ Όμιλος:Γερμανία, Ισλανδία, Σλοβακία, Τσεχία, Ελλάδα,Ουκρανία

Β’ Όμιλος:Ρουμανία, Ισλανδία, Ισραήλ, Κροατία, Μεγάλη Βρετανία, Λευκορωσία

Ευρωπαϊκό U16 Γυναικών Β’ Κατηγορίας (ΠΓΔΜ, Σκόπια, 17-26/8)

Α’ Όμιλος:Πορτογαλία, Φινλανδία, Βουλγαρία, Νορβηγία, Εσθονία

Β’ Όμιλος:Βέλγιο, Σλοβενία, Ιρλανδία, Ουκρανία, ΠΓΔΜ, Μολδαβία

Γ’ Όμιλος:Σουηδία, Ελλάδα, Ισραήλ, Λουξεμβούργο, Ισραήλ

Δ’ Όμιλος:Σλοβακία, Μ. Βρετανία, Δανία, Ελβετία, Αλβανία, Βοσνία Ερζεγοβίνη

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Εθνικές

Δειτε επισης

Κορονοϊός: 38 οι νεκροί και 1.156 τα κρούσματα στην Ελλάδα

Στους 38 είναι οι νεκροί από τον κορονοϊό στην Ελλάδα, σύμφωνα με ενημέρωση του εκπροσώπου…