Κεντρική Basket League Κύμη – Κόροιβος 93-70

Κύμη – Κόροιβος 93-70

bratsiakos1

bratsiakos1
Την πρώτη της νίκη στη μεγάλη κατηγορία πέτυχε η Κύμη, επικρατώντας με 93-70 του Κόροιβου Αμαλιάδας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Βasket League.

Τα ευτράπελα δεν έλειψαν από το ματς, καθώς μια μικρή πτώση της τάσης του ρεύματος οδήγησε στην αναγκαστική διακοπή του αγώνα, στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου.

Η Κύμη ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 31-18, στο πρώτο δεκάλεπτο. Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα της Εύβοιας να μην χάνει το προβάδισμα, με τον Κόροιβο ωστόσο να καταφέρνει να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (45-36).

Στο δεύτερο μέρος ο Κόροιβος δεν μπήκε ποτέ στο ματς. Η Κύμη έκανε ότι ήθελε στο παρκέ ξεφεύγοντας στο σκορ με 26 πόντους (76-50), με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι “δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι”, με το σκορ να παραμένει σε υψηλά επίπεδα και το τέλος να τους βρίσκει θριαμβευτές με 93-70.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 45-36, 76-50, 93-70.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ-Αλίμ, Τσούπκοβιτς 19 (4), Ελ Αμίν 16 (2), Τζόρνταν 14, Τουτζιαράκης 8 (1), Σχίζας 4, Σιγκούνας, Κατράνας 4, Κωνσταντακόπουλος 3 (1), Σταμάτης 11 (3), Πάλμπλαντ 11 (3), Τζόλος 3.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (3), Χολ 16, Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας 6 (2), Μπράουν 19 (3) , Ρίτσαρτ 8 (1), Σπυριδωνίδης 2, Αποστολίδης, Σαχπατζίδης 6.

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…