Κεντρική Διεθνή Φενέρμπαχτσε-Αναντολού Εφές 77-69 (vid)

Φενέρμπαχτσε-Αναντολού Εφές 77-69 (vid)

sloukas-obradovic

Μεγάλη νικήτρια του Σούπερ Καπ της Τουρκίας ήταν η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία επικράτησε της Ανατολού Εφές, που αγωνίστηκε χωρίς τους Μπράις Κότον και Άλεν Όμιτς, με 7769 και πήρε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στην αρχή του παιχνιδιού δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις και έτσι η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα, στο πρώτο δεκάλεπτο με +6 (159). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε “άνοιξε” το παιχνίδι και η διαφορά πήγε σε διψήφιο (199) και μετά σε νταμπλ σκορ (3216), όμως η Εφές μπόρεσε να κρατηθεί στο παιχνίδι και να κλείσει το ημίχρονο στο 3927.

Στο δεύτερο ημιίχρονο η Ανατολού Εφές μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα και με “ξεσπάσματα” μπόρεσε να κρατηθεί κοντά στην Φενέρμπαχτσε, η οποία στην τρίτη περιόδο είχε ως “οδηγούς”, τον Κώστα Σλούκα και τον Μπόμπι Ντίξον, η περίοδος έκλεισε στο +9 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (6456). Στην τέταρτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε έβρισκε συνέχεια επιθετικές λύσεις, ενώ η Εφές προσπαθούσε να γυρίσει το ματς με το τελικό σκορ να είναι 7769.

Δεκάλεπτα: 15-9, 35-27, 64-56, 77-69

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 11, Νάναλι, Βέσελι 15, Ντίξον 19, Ντατόμε 17, Σλούκας 12, Μαχμούτογλου 3, Άντιτς, Χερσέκ, Ουγκουρλού.

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Χάνεϊκατ 13, Μπράουν, Οσμάν 5, Γκρέιντζερ 15, Ντάνστον, Ερτέλ 12, Τόμας 12, Κορκμάζ 2, Μπαλμπάι.

Περισσότερα από Αργύρης Δεκαβάλλας

Βίρτους Μπολόνια-Φενέρμπαχτσε 94-68

Βαριά ήττα γνώρισε η Φενέρμπαχτσε από την Βίρτους Μπολόνια χάνοντας με 94-68 σε ένα παιχνί…