Κεντρική Basket League Αγώνες Δόξα Λευκάδας – ΠΑΟΚ 84-78

Δόξα Λευκάδας – ΠΑΟΚ 84-78

leukada paok

leukada-paokΣτην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket League, στο κλειστό γυμναστήριο της Λευκάδας, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου επικράτησε της ομάδας του ΠΑΟΚ, στην οποία προπονητής είναι ο πατέρας του, Σούλης Μαρκόπουλος, με σκορ 8478 και έκανε την πρώτη έκπληξη στην Α1.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουέλς με 25 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσόχλας με 19 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Δόξα Λευκάδας ήταν πολύ εύστοχη στα σουτ που επιχείρησε και έτσι δεν έχασε το προβάδισμα μετά από το 58 που είχε σημειώσει ο Αντρέας Γλυνιαδάκης για τον ΠΑΟΚ. Αντίθετα ο “δικέφαλος” ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ άστοχος και βρέθηκε να χάνει στο τέλος της περιόδου με 3021. Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι άστοχος, όμως έβρισκε επιθετικές λύσεις και το σκορ πήγε στο -5 για τον “δικέφαλο” (4035). Από την άλλη, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου συνέχισε και εκείνη να βρίσκει σωστές λύσεις στην επίθεση με το σκορ στο ημίχρονο να κλείνει υπέρ της με +7 (4538).

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν δυνατά με τον ΠΑΟΚ να κολλάει στο σκορ και την Λευκάδα να παίρνει μία διαφορά +14 (5238) και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 62-54 υπέρ των νησιωτών. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισε να είναι άστοχη ειδικά από την γραμμή του τριπόντου, προσπάθησε, όμως, μέσα από την άμυνά της να γυρίσει το παιχνίδι. Ισοφάρισε σε 7878, όμως η Λευκάδα βρήκε λύσεις επιθετικά (μεγάλο τρίποντο του Τσαλδάρη (81-78) και αμυντικά και κράτησε τα ηνία της αναμέτρησης με το παιχνίδι να τελειώνει με σκορ 8478.

Τα δεκάλεπτα:  30-21, 45-38, 62-54, 84-78.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Σκοτ 16 (3), Μπασάμπε 9, Ντόμπλας 3, Τσαλδάρης 4 (1), Γουέλς 25 (3), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Γεωργάκης 6, Ταπούτος 10 (1), Ρόμπινσον 11 (3), Ροντογιάννης, Ιωακειμίδης.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 12, Γλυνιαδάκης 12, Σάιμπερτ, Μπράιαντ 13, Πέινερς 11 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας 19 (3), Τέιλορ 1, Μιλιένοβιτς, Καραμανώλης, Καμάρας, Κλάντον 10.