Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Μεγ. Βρετανία 82-61

Ελλάδα – Μεγ. Βρετανία 82-61

ethniki elladas ellados newn neon andrwn andron meg vretania

ethniki-elladas-ellados-newn-neon-andrwn-andron-meg-vretania

Αήττητη και… συνεχίζει!

Η Εθνική Νέων Ανδρών έριξε στο καναβάτσο και την Μεγάλη Βρετανία της οποίας επιβλήθηκε με 82-61. Οι διεθνείς μας επέβαλλαν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό τους και δε βρέθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πίσω στο σκορ, κάνοντας το 5×5 στη φάση των ομίλων. Κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ακοντό με 12 πόντους.

Το αρχικό 4-3 έγινε μέσα σε λίγα λεπτά 17-3, με τους Βρετανούς να καταφέρνουν μόνο να μειώσουν σε 19-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, η “γαλανόλευκη”, πάτησε γκάζι στην επίθεση, φτάνοντας στο 19′ τη διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους (42-17), χαρίζοντας απλόχερα θέαμα στο κοινό της Χαλκίδας.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, πέτυχαν να μειώσουν τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους (46-36, 23′), όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που πέτυχαν να απειλήσουν έστω και λίγο την Ελλάδα. Οι διεθνείς μας ανέβασαν πάλι στροφές και στην τέταρτη περίοδο εκτόξευσαν εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, φτάνοντας εν τέλει στο τελικό 82-61.

Επόμενο παιχνίδι την προσεχή Παρασκευή (22/07) με τη Βοσνία.

ΕΛΛΑΔΑ – ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ 82-61
Τα δεκάλεπτα: 19-9, 44-22, 60-44, 82-61.
ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 7, Κώττας 4, Κόνιαρης 2, Τσαλμπούρης 14, Σκουλίδας 13 (3), Μπιλλής, Σταμάτης 11 (1), Χαραλαμπόπουλος 25 (3), Δίπλαρος, Μουράτος 4, Λούντζης 2, Αντετοκούνμπο.
ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Κάπουλας): Ράσελ, Άρισολ 2, Κάρεϊ 9 (2), Γουίλιαμς 10 (1), Ντανγκ Ακόντο 12 (1), Γκόρντον, Στιλ 3 (1), Ενουαγκμπόσο 2, Μάλκολμ 3 (1), Λόσον 10 (2), Χάνσον-Γιανγκ, Ιντόγου 7 (1).