Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Λαύριο 81-77

Τρίκαλα – Λαύριο 81-77

trikala lavrio

trikala - lavrio

Ποδαρικό με νίκη έκαναν τα Τρίκαλα για το 2016, που επικράτησαν εντός έδρας του Λαυρίου με 81-77, σημειώνοντας την πέμπτη τους νίκη και κάνοντας μεγάλο βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Παρά το ατυχές γεγονός του πρώτου δεκαλέπτου, όπου τραυματίστηκε ο Οβιέ Σόκο και την ανταγωνιστικότητα των φιλοξενουμένων, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο και τους δύο πολυπόθητους βαθμούς της νίκης.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ρόμπινσον με 18 πόντους, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισε ο Μπολντς με 24.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ με τα Τρίκαλα και τον Γιώργο Τσιάρα να ανοίγουν το σκορ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Το προβάδισμα και η μπάλα άλλαζαν συνεχώς χέρια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 4’ (9-9). Η διαφορά άρχισε να ανοίγει στο 8’, όταν τα Τρίκαλα πέρασαν μπροστά με 5 πόντους με τρίποντο του Κόντζερ (22-17) και τη μεγαλύτερη διαφορά να σημειώνεται 25’’ πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (27-19) με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 27-22.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το Λαύριο βρέθηκε πίσω στο σκορ για μερικά λεπτά με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 7 πόντους (31-24), ωστόσο αντέδρασε σχετικά γρήγορα και κατάφερε να φτάσει το παιχνίδι στα ίσα για δεύτερη φορά στο 16’ (33-33). Το σκορ συνέχισε να αλλάζει χέρια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τα Τρίκαλα να είναι μπροστά στο σκορ με 39-36.

Στην επάναληψη οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά με το σκορ για τρίτη φορά να έρχεται στα ίσα στο 26’ (48-48), μετά από δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Γιώργου Τσιάρα. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ανέβασε στροφές, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Λαύριο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (66-53) με τη διαφορά να φτάνει πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε διψήφια επίπεδα.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ τη διαφορά ασφαλείας που έχτισαν, καθώς το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε στους 6 (65-71), 5’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και την έφτασαν μέχρι και τους 4 (71-75) με 2:55’’ να μένουν για το τέλος.

Ο Γιώργος Τσιάρας με 2 εύστοχες βολές ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 6 (77-71, 38’), ωστόσο ένα τρίποντο του Μπολντς και μια ελεύθερη βολή του Σακελλαρίου την έριξε και πάλι στους 2 στο 39’ του αγώνα. Ο Ρόμπινσον ευστόχησε σε δύο βολές 9’’ πριν τη λήξη και με το σκορ στο 81-77 χάρισε το ροζ φύλλο στην ομάδα του, που πανηγύρισε την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 39-36, 66-53, 81-77.
Διαιτητές: Αναστόπουλος – Παπαπέτρου – Τσούνας.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 8 (1), Ντάουελ 12 (2), Τσιάρας 10 (1), Κόντζερ 12 (2), Τιγκ 6, Σόκο 4, Τσιλούλης, Καραθανάσης 6 (1), Καλλές 3, Ρόμπινσον 18 (2), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 5, Γιαννακόπουλος 6 (1), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 11, Μπολντς 24 (2), Κρούμπαλι 16, Σακελλαρίου 9 (2), Περράκης, Χάμιλτον 2, Καπώνης 4.

Περισσότερα από Νάνσυ Μητσοστέργιου

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…