Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Κόροιβος 81-72

Λαύριο – Κόροιβος 81-72

lavrio

lavrio

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος το Λαύριο, αφού επικράτησε μετά κόπων και βασάνων του μαχητικού Κοροίβου με 81-72.

Κορυφαίος για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν ο Μπολντς με 24 πόντους (7/12 διπ., 2/3 τριπ., 4/5 βολές) και 5 ριμπάουντ, ενώ από τον Κόροιβο ξεχώρισαν οι Κάουνσιλ και Ντέιβις με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στο παρκέ με τον Σακελλαρίου να σημειώνει τους πρώτους τρεις πόντους για την ομάδα του στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κόροιβος αδυνατώντας να βρει στόχο, κατάφερε να βάλει τους πρώτους του πόντους 2 λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να σκοράρουν, τόσο από μέση και κοντινή απόσταση, όσο και από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με τη διαφορά να φτάνει στους 5 πόντους (9-4) στο 5′ της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ευστόχησαν σε κάποια καλάθια και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (11-11) με δίποντο του Κάουνσιλ 3:50″ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Από εκέινο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήραν τα πάνω τους, η μπάλα άλλαζε συνεχώς χέρια και το δεκάλεπτο έκλεισε με το Λαύριο να προηγείται 20-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενουμένους. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου με ένα σερί 13-5 έκαναν το 30-25 στο 15’, παίρνοντας κεφάλι για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Προβάδισμα που δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ όμως, αφού οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 5-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (30-30, 16’) για τρίτη φορά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, καθώς οι δύο ομάδες από το 16’ και μετά ισοφάρισαν άλλες τρεις φορές (34-34 στο 18’, 36-36 στο 19’) με την τελευταία να είναι και το αποτέλεσμα, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια (38-38, στο 20’).

Στην επανάληψη η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπάθησε να ξεπεράσει την ανταγωνιστηκότητα του Κοροίβου και με επιμέρους σκορ 11-3 ανέβασε τη διαφορά στους 8 (49-41) στο 25’. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, μειώνοντας στους 4 (45-49, στο 26’) με δίποντο του Χάρντινγκ, ενώ έχασαν την ευκαιρία να πάνε τη διαφορά στον πόντο, μετά από χαμένο τρίποντο του Ντέιβις. Οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 56-48.

Το Λαύριο συνέχισε να βομβαρδίζει τη ρακέτα του Κοροίβου, τόσο από την περιφέρεια, όσο και από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (64-48, στο 32’). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ ώρα τη διαφορά ασφαλείας που έχτισαν, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν μέχρι και στους 6 (65-71) 1:33″ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Γιανγκ προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 81-69 με 21″ να μένουν για το τέλος. Κάπου εκεί όμως ο Ντέιβις με τρίποντο μείωσε στους 9 και διαμόρφωσε το τελικό 72-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-38, 56-48, 81-72.
Διαιτητές: Σχινάς – Μητσόπουλος – Τσώνος.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 11, Σακελλαρίου 11 (3), Κακλαμανάκης, Χάμιλτον 14 (1), Μπολντς 24 (2), Κέσελ 3, Κρούμπαλι 6, Περράκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 6, Καπώνης, Μπάρλος, Μπέμπης.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 13 (3), Χάρντινγκ 12, Χαριτόπουλος 6, Σλαφτσάκης, Κάουνσιλ 14 (1), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 9 (1), Τρότερ 11 (2), Γεωργάκης 2, Βασιλόπουλος 5.

Περισσότερα από Νάνσυ Μητσοστέργιου

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…