Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – Απόλλων Πάτρας 58-59

Κόροιβος – Απόλλων Πάτρας 58-59

labropoulos dillard meier apollon

labropoulos-dillard-meier-apollon

Ο Απόλλώνας Πάτρας μετά από ένα έντονο και ιδιαίτερα ανταγωνιστικό παιχνίδι επικράτησε του Κοροίβου με 59-58 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντίλαρντ με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Δημήτρης Βεργίνης με 14 πόντους (4/6 τριπ.) και 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντέιβις με 17 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παρκέ με τον Μέιερ να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-2). Ο Κόροιβος αδυνατούσε να βρει στόχο στην αρχή, μέχρι το 2′, όπου ο Ντέιβις έκανε το 2-2. Με ένα σερί 8-0 από τους Ντίλαρντ και Πάλμπλαντ, ο Απόλλωνας ανέβασε τη διαφορά στους 8, στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης (10-2).

Ο Κόροιβος αντέδρασε και με δικό του σερί 8-0 από τους Ντέιβις, Χάρις και Κάουνσιλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με 2:33″ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (10-10). Οι δύο ομάδες έκλεισαν την πρώτη περίοδο ισόπαλοι στο 13-13 μετά από εύστοχα τρίποντα από τους Τρότερ και Σάντλερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 15′ (21-20), όπου οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τη μπάλα και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πηραν τα πάνω τους και με νέο σερί 9-0, προηγήθηκαν με 29-20, 2:37″ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Οι “φρουροί της Αχαΐας” δεν μπόρεσαν να μειώσουν και πήγαν στα αποδυτήρια με το 31-23 υπερ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ο Κόροιβος εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους, μετά από δίποντο του Τρότερ στο 26’. Με ένα σερί 7-0 ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει στους 6, τρία λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου (38-44, 37’). Οι φιόξενούμενοι προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και κατάφεραν να κλέισουν το τρίτο δεκάλεπτο, μετά από τρίποντο του Βεργίνη στους 8 (44-52).

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα όμως, δεν παρέδωσαν εύκολα τα όπλα και στην τέταρτη περίοδο απέδειξαν πόσο ανταγωνιστικοί και μαχητικοί είναι, αφού κατάφεραν να μειώσουν στους 2 με 4:21” να απομένουν για τη λήξη (52-54). Έπειτα από τρεις άστοχες προσπάθειες από τους Ντίλανρτ, Βεργίνη και Λαμπρόπουλο, ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά με τρίποντο του Σάντλερ και δύο εύστοχες βολές του Βεργίνη 1:50’ πριν από το τέλος (57-54). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά με δίποντο του Σλαφτσάκη, ο Ντίλαρντ όμως με δίποντο έκανε το 59-58, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-23, 52-44, 58-59.
Διαιτητές: Σχινάς – Μητσόπουλος – Θεωνάς.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 17 (1), Χριστοδούλου 2, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 2, Χάρις 4, Πουλιανίτης 4, Χάρντινγκ 2, Χαριτόπουλος 8 (1), Τρότερ 13 (1), Σλαφτσάκης 4.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Πάλμπλαντ 3 (1), Ντίλαρντ 22 (1), Μέιερ 2, Σάντλερ 12 (2), Γουντς 2, Αργυρόπουλος 2, Βεργίνης 14 (4), Τζαουάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 2.

Περισσότερα από Νάνσυ Μητσοστέργιου

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…