Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Απόλλων Π. 60-54

Κολοσσός – Απόλλων Π. 60-54

kolossos apollon

kolossos-apollon

Ύστερα από ένα “άνοστο” παιχνίδι στο Βενετόκλειο, ο Κολοσσός κατόρθωσε να τερματίσει το αρνητικό σερί δύο αγώνων, επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 60-54. Οι Ρόδιοι ήταν απλώς λιγότερο κακοί από τους φιλοξενούμενους, διατηρούσαν το προβάδισμα για μεγαλύτερη διάρκεια και έφθασαν στο ροζ φύλλο χωρίς να καρδιοχτυπήσουν.

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη, με 12 πόντους, και οι Ουίλ Ντέιβις (11π.-8ρ.), Γκάρι ΜακΓκί (10π.-8ρ.), τον πλαισίωσαν. Από τον Απόλλωνα, που παρατάχθηκε δίχως τον ντοπέ Κέβιν Ντίλαρντ, ξεχώρισαν οι Τόνι Μέιερ και Δημήτρης Βεργίνης, με 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στον αγώνα και διατηρούσε το προβάδισμα, τα πρώτα πέντε λεπτά αυτού (5-7), αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Κολοσσός πήρε για πρώτη φορά την πρωτοκαθεδρία (8-7 στο 5′) με τρίποντο του Ρέλεφορντ, για να ακολουθήσει ακόμα ένα, αυτή τη φορά από τον Λίντεν (11-7 στο 5:30), λίγο αργότερα. Το σκορ παρέμεινει ίδιο για τα επόμενα τέσσερα λεπτά -καθώς αμφότερες οι ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες και υπέπεσαν λάθη- προτού ο Πάλμπλαντ ευστοχήσει από τα 6.75μ., για να “γράψει” το 11-10 της πρώτης περιόδου.

Ο ίδιος, και πάλι από μακρινή απόσταση επανέφερε το προβάδισμα στο στρατόπεδο της ομάδας του (11-13) στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια για τους Πατρινούς. Οι Ρόδιοι, με μπροστάρη τον εξαιρετικό Μανωλόπουλο που σημείωσε 8 σερί πόντους, προηγήθηκαν με 24-18 (στο 14′), με τη διαφορά να φθάνει μέχρι το +9 (31-22 στο 18′). Πάλμπλαντ και Αργυρόπουλος διαμόρφωσαν το 31-26, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε μετά την ανάπαυλα μιας και ο Κολοσσός ήταν η ομάδα που διατηρούσε τα ηνία του αγώνα και τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 5 πόντους, φθάνοντας ακόμα και σε διψήφιο νούμερο (43-33 στο 27′). Γουντς, Σάντλερ, Βεργίνης και Τζαουάρα φρόντισαν να μειώσουν την ψαλίδα και να την διατηρήσουν σε εφικτή απόσταση (46-41 στο 30′), μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να πλησιάσουν στους 3 πόντους (47-44) με την έναρξη αυτής αλλά οι Ρόδιοι δεν τους το επέτρεψαν. Με τους Λιούις, Ντέιβις και Μανωλόπουλο να “πατούν πόδι”, η απόσταση αυξήθηκε στο +8 (54-46 στο 34′). Ακολούθησε ένα τετράλεπτο ανομβρίας για τις δύο ομάδες, που αδυνατούσαν να σκοράρουν, ενώ υπέπιπταν σε αρκετά λάθη.

Ο Βεργίνης έσπασε το κενό διάστημα με δύο σερί τρίποντα για να μειώσει σε 56-52, δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως η διαφορά επανήλθε σε απόσταση ασφαλείας (60-52), μισό λεπτό πριν το τέλος και η υπόθεση νίκη έκλεισε οριστικά υπέρ του Κολοσσού.

Διαιτητές: Γκόντας – Καλδίρης – Δεσλής.
Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-26, 46-41, 60-54.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 5, Λίντεν 3 (1), Ρέλεφορντ 6 (1), Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 10, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 12 (2), Ντέιβις 11, Αχόνεν 2, Λιούις 7 (2).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Αργυρόπουλος 7, Πάλμπλαντ 8 (2), Μέιερ 12 (3), Σάντλερ 9 (1), Γουντς 6, Βεργίνης 10 (3), Τζαουάρα 2, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος.

Basket League: Αυλαία στην 4η αγωνιστική του Top 6

Ολοκληρώνεται σήμερα η 4η αγωνιστική του Top 6. Με το παιχνίδι ανάμεσα στον Άρη και τον Κο…