Κεντρική Διεθνή Οι “ελληνικοί” όμιλοι

Οι “ελληνικοί” όμιλοι

aris

ΣΤ’ Όμιλος

Η ΑΕΚ, της οποίας η αναμέτρηση προηγείτο χρονικά, γνώρισε την τέταρτη ήττα της στον έκτο όμιλο του Γιούροκαπ, καθότι “λύγισε” στο Νόβγκοροντ. Η “Ένωση” θα τεθεί αντιμέτωπη, την επόμενη Τετάρτη (09/12, 19:00), με τη Χάποελ στην Ιερουσαλήμ και χρειάζεται τη νίκη, προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στο Last-32.

Αποτελέσματα:
Νίζνι Νόβγκοροντ – ΑΕΚ 86-79
Χάποελ Ιερουσαλήμ – Γαλατασαράι 86-82
Κράσνι Οκτιάμπρ – Νεπτούνας 74-97

Πρόγραμμα 9ης αγωνιστικής:
Νεπτούνας – Νίζνι Νόβγκοροντ 09/12, 19:00
Χάποελ Ιερουσαλήμ – ΑΕΚ 09/12, 19:00
Κράσνι Οκτιάμπρ – Γαλατασαράι 09/12, 20:00

Βαθμολογία
Γαλατασαράι 14
Νίζνι Νόβγκοροντ 13
Νεπτούνας 13
ΑΕΚ 12
Χάποελ Ιερουσαλήμ 11
Κράσνι Οκτιάμπρ 9

Δ’ Όμιλος

Ο Άρης, από την πλευρά του, “αγκάλιασε” επί της ουσίας την πρόκριση, ύστερα από την εντός έδρας νίκη του κόντρα στην Ούνικς Καζάν. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα επιχειρήσει, την επόμενη Τετάρτη (09/12, 19:45), να οριστικοποιήσει την παρουσία της στο Last-32, αντιμετωπίζοντας τη Στεάουα στο Βουκουρέστι. Οι Θεσσαλονικείς, πάντως, “κυνηγούν” πια και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Αποτελέσματα:
Μπάνβιτ – Στεάουα 90-60
Άρης – Ούνικς Καζάν 76-70
Μπουντούτσνοστ – Τραμπζονσπόρ 79-82

Πρόγραμμα 9ης αγωνιστικής:
Ούνικς Καζάν – Μπουντούτσνοστ 09/12, 18:00
Μπάνβιτ – Τραμπζονσπόρ 09/12, 19:00
Στεάουα – Άρης 09/12, 19:45

Βαθμολογία
Ούνικς Καζάν 13
Τραμπζονσπόρ 13
Άρης 13
Μπάνβιτ 12
Μπουντούτσνοστ 11
Στεάουα 10

Ε’ Όμιλος

Ο ΠΑΟΚ, τέλος, πανηγύρισε ένα σπουδαίο “διπλό” στην Τουρκία, όπου “καθάρισε” την Μπεσίκτας στην παράταση. Ο “Δικέφαλος”, έτσι, διατηρείται στο “κόλπο” της πρόκρισης, παρ’ όλα αυτά, υστερεί στην ισοβαθμία τόσο από τη χθεσινή αντίπαλό του, όσο κι από τη Σολνόκι.

Αποτελέσματα:
Αβτοντόρ – Λιέτουβος Ρίτας 109-92
Ζενίτ – Σολνόκι 89-64
Μπεσίκτας – ΠΑΟΚ 73-75 (62-62 κ.α.)

Πρόγραμμα 9ης αγωνιστικής:
ΠΑΟΚ – Αβτοντόρ 09/12, 19:00
Σολνόκι – Μπεσίκτας 09/12, 19:00
Ζενίτ – Λιέτουβος Ρίτας 09/12, 19:00

Βαθμολογία
Ζενίτ 15
Αβτοντόρ 14
Μπεσίκτας 11
Σολνόκι 11
ΠΑΟΚ 11
Λιέτουβος Ρίτας 10

Η κατάσταση των υπόλοιπων ομίλων

Α’ Όμιλος

Αποτελέσματα:
Ναντέρ – Τρέντο 79-85 (74-74 κ.α.)
Βόννη – Ολίμπια Λιουμπλιάνας 88-93
Μπιλμπάο – Όλντενμπουργκ 73-68

Πρόγραμμα 9ης αγωνιστικής:
Ναντέρ – Όλντενμπουργκ 08/12, 21:30
Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Μπιλμπάο 09/12, 20:00
Τρέντο – Βόννη 09/12, 21:30

Βαθμολογία
Μπιλμπάο 14
Τρέντο 14
Ολίμπια Λιουμπλιάνας 12
Ναντέρ 11
Όλντενμπουργκ 11
Βόννη 10

B’ Όμιλος

Αποτελέσματα:
Άλμπα Βερολίνου – Λε Μαν 80-86
Ρέτζιο Εμίλια – Λούντβιγκσμπουργκ 69-68
Μπρίντιζι – Γκραν Κανάρια 71-88

Πρόγραμμα 9ης αγωνιστικής:
Λε Μαν – Ρέτζιο Εμίλια 09/12, 21:30
Μπρίντιζι – Λούντβιγκσμπουργκ 09/12, 21:45
Γκραν Κανάρια – Άλμπα Βερολίνου 09/12, 22:00

Βαθμολογία
Γκραν Κανάρια 14
Λούντβιγκσμπουργκ 13
Ρέτζιο Εμίλια 13
Άλμπα Βερολίνου 12
Λε Μαν 11
Μπρίντιζι 9

Γ’ Όμιλος

Αποτελέσματα:
Σαραγόσα – Νανσί 75-71
Βαλένθια – Ουλμ 93-88
Σαρλερουά – Βενέτσια 86-83

Πρόγραμμα 9ης αγωνιστικής:
Σαρλερουά – Νανσί 08/12, 21:30
Ουλμ – Σαραγόσα 09/12, 20:30
Βενέτσια – Βαλένθια 09/12, 21:30

Βαθμολογία
Βαλένθια 16
Σαραγόσα 13
Βενέτσια 12
Ουλμ 11
Σαρλερουά 11
Νανσί 9

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης
Περισσότερα σε Διεθνή

Δειτε επισης

Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 90-79: Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία

Με ήττα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, καθώς ηττήθηκε από την Α…