Κεντρική Διεθνή Νίζνι – ΑΕΚ 86-79

Νίζνι – ΑΕΚ 86-79

Milan Milosevic AEK

Milan-Milosevic-AEKΔιατηρεί την ελπίδα…

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο Νόβγκοροντ, όπου ηττήθηκε 86-79 από τη Νίζνι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιούροκαπ. Η “Ένωση“, που στερήθηκε τις υπηρεσίες του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, “λύγισε” στο τέλος, παρ’ όλα αυτά, διατηρείται στο “κόλπο” της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Από την πλευρά των Ρώσων, ο Ρουντ ήταν… ασταμάτητος, σκοράροντας 21 πόντους. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Μπερζίνς (12π., 13ρ.), Αντόνοβ (11π.) και Κβοστόβ (5π., 10α.). Σε ό,τι αφορά στην ΑΕΚ, ο Μαυροειδής “ντύθηκε” Μαυροκεφαλίδης, ολοκληρώνοντας το ματς με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ. Θετική, μάλιστα, ήταν κι η συνεισφορά των Χέρστον (15π., 7ρ.) και Μιλόσεβιτς (10π.).

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, μολονότι δέχθηκε ένα σερί 5-0 (5-0, 2’), κατάφερε εν συνεχεία να ελέγξει τον ρυθμό. Η Νίζνι διατηρούσε το προβάδισμα έως τα μέσα της περιόδου (13-10, 4’46”), όταν η “Ένωση”, μ’ ένα επιμέρους 9-0, πήρε “κεφάλι” στο σκορ (13-19, 7:21”). Η ΑΕΚ, μάλιστα, έκλεισε στο +6 το δεκάλεπτο (19-25), με τον Μαυροειδή να προσφέρει πολύτιμες λύσεις, μετρώντας ήδη 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν δυναμικά στο παρκέ του “CEC Nagorny” και στη δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι, λοιπόν, όντες ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στην άμυνα, απέκτησαν διαφορά 11 πόντων (19-31, 11:26”), με καλάθια των Μαυροειδή, Χέρστον και Κάρτερ. Η ΑΕΚ, δε, είχε το μομέντουμ καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντας στο +8 (44-52) το ημίχρονο.

Η “Ένωση” ουδέποτε έχασε το προβάδισμα, απεναντίας, συντηρούσε ασφαλείς διαφορές (26-35, 36-46, 40-50), ούσα αρκετά εύστοχη τόσο εντός πεδιάς (15/24, 62%, 20’), όσο κι από την περιφέρεια (5/7, 71%, 20’). Η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις, παρότι έβρισκε τον στόχο από τα 6.75 (7/12, 58%, 20’), υστερούσε, κυρίως, στον τομέα των ριμπάουντ (13-18, 20’).

Στην επανάληψη, οι Χέρστον και Μαυροειδής έδωσαν “αέρα” 12 πόντων στην “Ένωση” (44-56, 21:15”). Ακολούθως, όμως, επήλθε η “κιτρινόμαυρη” καθίζηση, καθότι οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν πλήρως τα εις βάρος τους δεδομένα.

Για του λόγου το αληθές, η Νίζνι, με πρωταγωνιστές -σε τούτο το διάστημα- τους Ίβλεβ και Κβοστόβ, πραγματοποίησε ένα επιμέρους σκορ 16-3 και προηγήθηκε -ύστερα από ώρα- με 60-59 (28’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 63-63, με τον Χέρστον να “ξεκολλάει” επιθετικά την ΑΕΚ.

Στην τελευταία περίοδο, η αναμέτρηση είχε υψηλό τέμπο. Η “Ένωση” ανέκτησε προς στιγμήν το προβάδισμα (63-65), εντούτοις, η ομάδα από το Νόβγκοροντ “έτρεξε” νέο σερί, τούτη τη φορά στο 11-4, κι έκανε το 74-69 στα μέσα του δεκαλέπτου, με τον Ρουντ να ηγείται στον τομέα της παραγωγικότητας.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, δεν τα παράτησε. Ο Μιλόσεβιτς ήταν απόλυτα εύστοχος από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”, ο Μαυροειδής συνέχισε το επιθετικό “κρεσέντο” του κι οι “κιτρινόμαυροι” ισοφάρισαν 74-74 (36′).

Στη συνέχεια, ο Στρεμπκόβ, με περιφερειακό σουτ, κι ο Μπερζίνς έδωσαν “ανάσα” 5 πόντων στη Νίζνι (79-74, 37:17″). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Ρώσοι, που έβρισκαν σχετικά εύκολα τον… δρόμο προς το καλάθι, ήταν πιο ψύχραιμοι και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-52, 63-63, 86-79.
ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Μπαγκάτσκις): Ρουντ 21, Ζαριάζκο, Ίβλεβ 9, Αντόνοβ 11, Μαχάλμπασιτς 8, Κβοστόβ 5 (10 ασίστ), Μπερζίνς 12 (13ρ.), Στρέμπκοβ 15, Κιρντιάσκιν 5.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 10, Χέρστον 15 (7ρ.), Μιλόσεβιτς 10, Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3, Κατσίβελης 5 (6 ασίστ), Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 26 (10ρ.).

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Παναθηναϊκός: Νίκη για να παραμείνει στην τετράδα

Νίκη στην Μπολόνια θέλει ο Παναθηναϊκός. Την 21η νίκη του θέλει απόψε (29/03, 21:30) ο Παν…