Κεντρική Διεθνή Τα χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ

Τα χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ

teodosic-nizhny-cska

Αν και ζορίστηκε αρκετά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε με το δεξί στους ημιτελικούς της VTB League, επικρατώντας εντός έδρας της Νίζνι με 86-79.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη φάνηκε πως θα “καθάριζε” εύκολα την υπόθεση νίκη μετά την επιβλητική εμφάνιση της στο πρώτο ημίχρονο (49-35), ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν. Με επιμέρους σκορ 26-15, πλησίασαν στους τρεις πόντους 64-61, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή.

Σε αντίθεση με τον ημιτελικό του Φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε ψύχραιμα στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σάσα Καούν με 19 πόντους, ενώ απο τη Νίζνι ξεχώρισε ο Τέιλορ Ρότσεστι με 21 πόντους.

Ελληνική περιφέρεια και τρεις… Λιθουανοί στην ιδανική πεντάδα του Γιοκουμπάιτις! (vid)

Την ιδανική αρχική πεντάδα κατά την άποψη του κλήθηκε να επιλέξει για λογαριασμό του επίση…