Κεντρική Διεθνή Τα χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ

Τα χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ

teodosic nizhny cska

teodosic-nizhny-cska

Αν και ζορίστηκε αρκετά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε με το δεξί στους ημιτελικούς της VTB League, επικρατώντας εντός έδρας της Νίζνι με 86-79.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη φάνηκε πως θα “καθάριζε” εύκολα την υπόθεση νίκη μετά την επιβλητική εμφάνιση της στο πρώτο ημίχρονο (49-35), ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν. Με επιμέρους σκορ 26-15, πλησίασαν στους τρεις πόντους 64-61, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή.

Σε αντίθεση με τον ημιτελικό του Φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε ψύχραιμα στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σάσα Καούν με 19 πόντους, ενώ απο τη Νίζνι ξεχώρισε ο Τέιλορ Ρότσεστι με 21 πόντους.