Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Κολοσσός 98-71

Παναθηναϊκός – Κολοσσός 98-71

pao kolossos

pao-kolossos

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος, επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου με 98-71 στο άδειο – λόγω τιμωρίας – ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν σοβαρή εξαρχής και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους Ροδίτες.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπατίστα (23π., 7ριμπ.) και Φώτσης (15π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χάγκινς (16π.) και Λαρεντζάκης (15π.) .

Το “τριφύλλι” μπήκε με το πόδι τέρμα πατημένο στο γκάζι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με στόχο να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από νωρίς. Προηγήθηκε με 13-0 στο 4′ και “σκότωσε” με το καλημέρα… κάθε όνειρο των παικτών του Άρη Λυκογιάννη για κάτι καλό στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ με 29-13.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε το ίδιο καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, ωστόσο στην επίθεση έριξε στροφές, δίχως να αφήσει, όμως, τον Κολοσσό να μειώσει τη διαφορά. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 23 πόντους (44-21 στο 17′), με το ημίχρονο να βρίσκει το “τριφύλλι” προηγούμενο με 19 πόντους (46-27).

Στην επανάληψη, με το παιχνίδι να έχει κρίθει, οι δύο ομάδες έπαιξαν ένα πιο ελεύθερο μπάσκετ, δίχως σκοπιμότητες και σκληρές άμυνες. Το σκορ ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα, ωστόσο η διαφορά έμεινε σταθερά στους 19 πόντους (70-51) του ημιχρόνου. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έριξε στο παιχνίδι και τους νεαρούς Γιώργο Παπαγιάννη και Μιχάλη Λούντζη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 46-27, 70-51, 98-71.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Μανωλόπουλος): Σλότερ 12 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 15 (4), Νέλσον 7 (1), Παππάς 6, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 8, Μπατίστα 23, Μπλουμς 3 (1), Παπαγιάννης 4, Λούντζης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3 (1), Λαρεντζάκης 15 (1), Ουότερς 6, Μανωλόπουλος 9 (3), Σμιθ 5, Στεφανίδης 2, Λίντεν 2, Σκοτ 5 (1), Τσάμης 6, Χάγκινς 16, Ρόμπινσον 2.

ΠΑΟΚ – Μαρούσι 77-62

Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Μαρούσι και μπήκε στα playoff της Basket League Την είσοδο του στα playof…