Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 75-72

Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 75-72

cedi osman anadolu efes istanbul

cedi-osman-anadolu-efes-istanbul

Την κράτησε ζωντανή…
Η ψυχωμένη η Εφές χάρη στο buzzer beater του Ματ Τζάννινγκ στα τελευταία δευτερόλεπτα, μείωσε σε 2-1 τη σειρά των προημιτελικών με την Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας με 75-72, με τις δυο ομάδες να δίνουν νέο ραντεβού την Πέμπτη (23/04).

Η Ρεάλ ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όταν στο 5′ προηγήθηκε με 7-4, με την Εφές από την άλλη μεριά να μην μπορεί να την συγκρατήσει. Με ηγέτες τον Ρούντι Φερνάντεθ και τον Σέρτζιο Γιούλ, οι Μαδριλένοι κατάφεραν στην συνέχεια να πάρουν αέρα 8 πόντων (19-11) στο 9′, με τους Τούρκους απλά να μειώνουν στους 5 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-15.

Από κει και πέρα στην δεύτερη περίοδο, το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και από 22-15 που προηγούνταν οι Μαδριλένοι στο 11, να γυρνούν το παιχνίδι στο 28-26 με επιμέρους σκορ 13-4, και να κρατούν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-30).

Στην επανάληψη οι παίκτες της Εφές μπήκαν σκυλιασμένοι, στο παρκέ και με ηγέτη τον Τζάννινγκ ο οποίος πέτυχε 8 πόντους μόνο στην 3η περίοδο, κατάφεραν όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμα, αλλά να φτάσουν την διαφορά ακόμα και στο +10 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-46)

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η Ρεάλ μπήκε με σκοπό να κλείσει την ψαλίδα και αρχικά το κατάφερε. Με ένα επιμέρους σκορ 16-3 μείωσε ακόμα και στους 3 (62-59) στο 36′. Από κει και πέρα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την “Βασίλισσα” να φέρνει το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού και να μειώνει ακόμα περισσότερο την διαφορά (68-67). Στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι πήγε στην ρώσικη ρουλέτα των βολών, με τον Περπέρογλου να κάνει το 72-69 στα 11 δευτερόλεπτα. Ο Κάρολ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (72-72) και ο Ματ Τζάννινγκ με ένα εκπληκτικό buzzer beater έδωσε την νίκη στην τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-30, 56-46, 75-72
ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Οσμάν 8 (1), Περπέρογλου 5 (1), Μπατούκ 2, Σάριτς 7 (1), Ντέϊπερ 2, Κρστιτς 17, Λάσμε 4, Τζάννινγκ 21 (5), Ερτέλ 9 (2), Μπιέλιτσα.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 2, Φερνάντεθ 12 (2), Νοτσιόνι 7, Ματσιούλις, Ρέγες 4, Ροντρίγκες 17 (2), Αγιόν 6, Κάρολ 9 (3), Γιούλ 15 (2), Σλότερ, Μεχρί.

Περισσότερα από Σταύρος Ιωακείμ

Παναθηναϊκός: «Ηφαίστειο» το ΟΑΚΑ με την Μακάμπι

Sold out τα ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Παναθηναϊκός θα έχει τον κόσμο στο πλευρό του …