Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – ΚΑΟΔ 72-79

Πανιώνιος – ΚΑΟΔ 72-79

kaod omadiki

kaod-omadiki

Με το “διπλό” έφυγε από τη Νέα Σμύρνη ο ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε δύσκολα του Πανιωνίου με 79-72. Οι “κυανέρυθροι” τα έδωσαν όλα μέχρι και το τελευταίο λεπτό, ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν τη νίκη που θα τους έδινε μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Δραμινούς να πατούν γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας μία διαφορά 6 πόντων την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος, ψαλιδίζοντας ακόμα περισσότερο τις ελπίδες παραμονής του Πανιωνίου.

Πρώτοι σκόρερς για τους γηπεδούχους ήταν οι Βεργίνης και Κόλεμαν με 16 πόντους, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Ζάρας με 25 πόντους.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με τους: Κορόλεφ, Κόλεμαν, Βεργίνη, Πετρόπουλο και Ξανθόπουλο, ενώ η αρχική πεντάδα του ΚΑΟΔ αποτελούνταν από τους: Άτκινς, Όντομ, Μίτσελ, Ζάρα και Παπαμακάριο.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν πολύ νωθρά, με αποτέλεσμα να έχουμε πολύ χαμηλό σκορ. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς, μέχρι το 3:48, όταν και ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 8-7. Ο ΚΑΟΔ, αντέδρασε γρήγορα και με σερί 0-6, πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-13, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 12-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά και με τρίποντο του Βεργίνη ισοφάρισε (15-15), 9 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με τους Παπαμακάριο και Τσαλδάρη, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (17-20), ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν και με 4 πόντους με νέο τρίποντο του Τσαλδάρη (24-28, 2:35 πριν το ημίχρονο). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 28-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κόλεμαν με 4 σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο με 32-30 (8:46, πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Ο Βεργίνης, δύο λεπτά αργότερα, με 4 προσωπικούς του πόντους αύξησε τη διαφορά για τους γηπεδούχους (38-34). Ο Ζάρας με τρίποντο μείωσε στον πόντο (40-39, 5:31), όμως ο Στραντ με προσωπικό σόου πέτυχε δύο λέι απ, διαμόρφωσε το 44-39 και ανάγκασε τον προπονητή του ΚΑΟΔ να καλέσει τάιμ άουτ. Παπαμακάριος με τρίποντο και Άτκινς με 1/2 βολές μείωσαν σε 45-46. Ο Ζάρας, με τρίποντο και εύστοχη βολή, ισοφάρισε σε 49-49 , ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΚΑΟΔ να προηγείται με 53-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Δραμινοί με σερί 2-5, αύξησαν τη διαφορά στο +5 (53-58), 9 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σταματής με καλάθι μείωσε στους τρεις, όμως ο ασταμάτητος Ζάρας ευστόχησε και πάλι πίσω από τη γραμμή των 6,75, διαμορφώνοντας το 55-61 στο 33′. Ο Ταπούτος με λέι απ μείωσε στους 4, όμως ο Σλαφτσάκης απάντησε με σουτ τριών πόντων (59-66, 35′). Οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια για να αποσπάσουν το ροζ φύλλο αγώνα και με σερί 7-3, πλησίασαν στους τρεις πόντους (66-69, 3:22 πριν τη λήξη), χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή.

Διαιτητές: Φούφης – Καρακατσούνης – Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 12-15, 28-30, 51-53, 72-79.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 4, Πετρόπουλος, Βεργίνης 16 (1), Σπυρόπουλος, Στρναντ 7 (1), Σταμάτης 7, Ασσελιν 2, Κόλεμαν 16, Κορόλεφ 11, Ταμπς.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5 (1), Τρότερ, Χάρις 2, Άτκινς 8 (1), Όντομ 7, Μίτσελ 2, Ζάρας 25 (3), Λο 4, Τσαλδάρης 9 (3), Παπαμακάριος 17 (2).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…